Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Autogolul lui Chipciu a calificat Oțelul Galați în finala Cupei României

Autogolul lui Chipciu a calificat Oțelul Galați în finala Cupei României

de Redacția Jurnalul    |    18 Apr 2024   •   22:43
Sursa foto: Otelul Galati

Finala Cupei României se joacă între Oțelul Galați și Corvinul Hunedoara, după ce echipa lui Dorinel Munteanu a învins joi pe U Cluj cu 2-1 (1-1), în a doua semifinală a competiției. Golul victoriei gazdelor a fost marcat în proprie poartă de Alexandru Chipciu, în minutul 90.

Oțelul a deschis scorul prin Cisse, care a marcat pentru gazde cu o lovitură de cap din marginea careului mic, după o centrare a lui Bodișteanu (1-0, min. 12).

Oaspeții au preluat inițiativa și până la finalul primei reprize au reușit să egaleze din penalty. Șuturile lui Roger și Bic au trecut pe lângă poartă, în schimb Nistor a executat fără emoții de la punctul cu var pentru 1-1 (min. 45+1) la pauză.

Repriza a doua l-a scos în evidență pe Pap, ale cărui intervenții au făcut meciul să meargă spre prelungiri.

Cujenii au cedat pe final, la un atac al oțelarilor, gazdele preluând conducerea printr-un autogol al lui Chipciu, după o fază confuză în fața porții (2-1, min. 90).

Oțelul Galați se califică astfel în finală, unde va întâlni revelația ediției, pe Corvinul Hunedoara, care a eliminat miercuri pe FC Voluntari.