"Câini" cu noroc

de Dragos Stoica    |    19 Oct 2010   •   00:00
Sursa foto: /Intact Images/Gazeta Sporturilor
Andone recunoaşte că Dinamo a avut şansă
Dincolo de rezultatul meciului disputat duminică seară în Şoseaua Ştefan cel Mare, unde Dinamo s-a impus cu 2-1, senzaţia rămasă este că nu atât elevii lui Ioan Andone au câştigat meciul, cât l-au pierdut cei ai lui Ma­rius Lăcătuş. Lucru indirect confirmat şi de tehnicianul "câinilor", care a admis după meci că formaţia sa a avut şansă contra Stelei. "Cred că am fost norocoşi, deoarece am avut pro­bleme mari în repriza a doua, când am fost dominaţi aşa cum nu a făcut-o nimeni în acest campionat. Steaua a dus multe mingi în careul nostru. Nu ştiu dacă scorul e sau nu corect, dar suntem bucuroşi că le-am adus victoria fanilor. Sunt foarte importante aceste trei puncte, ne păstrăm acolo, în plutonul fruntaş. Am obţinut o victorie după cinci meciuri de coşmar pentru noi, care nu se mai terminau. Nu a fost printre cele mai reuşite meciuri ale noastre, am jucat mai bine cu Vaslui, de aia zic că azi am fost norocoşi. Adevărul este că nici o echipă nu ne-a dominat ca Steaua şi avem probleme mari, dar sper să le rezolvăm. Dacă am avea atmosfera asta la fiecare meci, am mai pierde meciuri aici? Niciodată!", a spus Ioan Andone. De partea cealaltă, Gigi Becali, care a părăsit stadionul la pauză, şi-a atacat câţiva dintre proprii jucători: "Cel mai mult m-a supărat Apostol. El i-a făcut meciul cadou lui Dinamo. Am avut mare încredere după meciul cu Sportul, dar astăzi mi-am dat seama că vom avea probleme încă din primele minute. Toată echipa mi-a plăcut, mai puţin Apostol, Bilaşco şi Tătăruşanu. Îmi pare rău că am luat jucătorii de la Ur­ziceni, dar când îl văd pe Ricardo parcă nu îmi mai pare aşa rău. Salvează aparenţele".