Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CE 2012: Baraje fără surprize

CE 2012: Baraje fără surprize

de Dragos Stoica    |    16 Noi 2011   •   21:00

Portugalia a risipit marti seara, la Li­sabona, orice dubii, dupa ce a spulberat nationala Bosniei cu un scor de tenis, 6-2 (2-1).
Rezultatul nu este insa perfect confom cu realitatea din teren, fie si pentru ca, dincolo de prestatia superioara a lusitanilor, ex-iugoslavii au dat o replica teribil de acerba.
Chiar daca gazdele au inceput tare, cu Cristiano Ronaldo deschi­zand scorul dupa numai opt minute, iar Nani majorandu-l la jumatatea primei reprize, bosniacii au revenit in meci pana la pauza, Misimovici reducand in minutul 41.
La reluare, Ronaldo a punctat pentru 3-1, dar Spahici a reapropiat Bosnia la 2-3 din penalty. Pana la final insa, Portugalia a pus stapanire intr-o maniera totala pe joc, elevii lui Fernando Santos inscriind de inca trei ori pana la capatul unui meci superb.

Dupa rusinea patita vineri la Istanbul, cand a pierdut cu 0-3 contra Croatiei, Turcia a scos o remiza alba la Zagreb, in timp ce Cehia a suferit destul la Podgorica, unde Muntenegru a atacat in valuri, incercand sa remonteze dezavantajul de doua goluri din tur. Fara sa marcheze, Bozovici&Co. au fost pedepsiti pe o faza de contraatac in minutul 81, contrar cursului jocului. La Dublin, Irlandei i-a fost suficient egalul cu Estonia (1-1), la adapostul categoricei victorii cu 0-4 de la Ta­linn.