Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Craiova învaţă să respire

Craiova învaţă să respire

de Mihai Igirosanu    |    23 Sep 2014   •   15:26
Tripleta Cârţu-Săndoi-Grigore, la al doilea succes consecutiv

CS U Craiova a câştigat cel de-al doilea meci consecutiv după ce a fost preluată de tandemul Sorin Cârţu-Emil Săndoi. Oltenii au învins ieri, scor 2-0, la Cluj, pe Universitatea, iar jocul echipei din Cetatea Băniei pare să renască. Managerul General al Craiovei, Felix Grigore şi-a manifestat satisfacţia pentru momentul bun al echipei: “Eram îngrijoraţi înainte de joc pentru că nu aveam la dispoziţie trei jucători, Kay, suspendat, Izvoranu, accidentat, Curelea, şi el accidentat cu două zile înainte de meci, când a suferit o comoţie la antrenament. Am obţinut o victorie meritată, într-un meci în care am ratat extrem de mult. Pe lângă goluri am avut patru-cinci ocazii clare. Aşa că putem spune, având în vedere vremea de afară, că a plouat torenţial în poarta celor de la Cluj cu ocayii şi goluri. Aşa cum am mai spus, cuplul Săndoi-Cîrţu o să facă minuni, plus că acum putem lucra în linişte. Aşteptăm suporterii la stadion. Iar adversarilor nu le putem spune decât: Temeţi-vă de Craiova!”. Ls rândul său, Sorin Cârţu a spus: “Am câştigat meritat, băieţii au făcut un meci bun. Au respectat cam tot ce am pregătit. Eram supărat la pauză, deoarece era inechitabil un rezultat de 0-0. Lucrurile au intrat pe un făgaş normal în repriza secundă. La pauză le-am şi spus băieţilor că nu îmi amintesc un meci în cariera mea în care să ai atâtea ocazii, dar scorul să fie 0-0”.