Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Descătuşare bănăţeană

Descătuşare bănăţeană

08 Aug 2010   •   00:00

Timişorenii au făcut cel mai bun meci al începutului de sezon şi au obţinut prima victorie din acest campioant, chiar în faţa campioanei CFR Cluj. Bănăţenii a început în forţă şi Axente a nimerit bara după numai patru minute. Au urmat trei ocazii mari ale lui Magera, dar, contrar cursului jocului, clujenii au deschis scorul prin Bjelanovici, după o mare eroare a lui Sepsi.
Elevii lui Vladimir Petrovici au revenit însă imediat în joc: au egalat după numai trei minute, prin Curtean, şi au preluat conducerea după alte nouă, prin Axente, terminând repriza cu o altă ratare mare alui Magera. La reluare, tot timişorenii au fost mai periculoşi şi Curtean a îndeplinit o simplă formalitate pentru 3-1, în urma unei acţiuni a lui Axente. Diferenţa putea fi şi mai mare, dar Magera şi Curtean au rata de puţin ţinta. Au înscris în schimb clujenii, în primul minut de prelungiri, dar reuşita lui Kone a punctat doar la impresia artistică.

"În ciuda acestui gol primit în prelungiri, cred că e o victorie destul de clară. Eram pregătiţi pentru CFR, i-am văzut la meciurile de dinainte, s-au chinuit cu Victoria Brăneşti, la fel ca şi în prima etapă. Nu ne-am pus nici un moment problema că am putea pierde acest meci", a declarat după meci directorul sportiv al timişorenilor, Daniel Stanciu, la GSP TV.

"Deşi venisem să câştigăm, ne-ar fi convenit şi un scor egal, având în vedere că mai tot timpul am pierdut aici. Echipa Timişoarei mi se pare asemănătoare cu cea din returul campionatului trecut, o felicit pentru că astăzi a jucat mai bine decât noi", a spus şi antrenorul lui CFR, Andrea Mandorlini.

FC Timişoara - CFR Cluj 3-2
Au marcat: Curtean 30, 61, Axente 39 / Bjelanovici 27, E. Kone 90+1

FC Timişoara: Taborda - Scutaru, Luchin, Cisovsky, Sepsi - Alexa, Bourceanu (90 Poparadu) - Curtean (78 Zicu), Magera, Goga (86 Mera) - Axente. Antrenor: Vladimir Petrovici
CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Piccolo, Edimar - Dani (70 E. Kone), Mureşan, Culio - Hora (88 Alcantara), Bjelanovici, Deac (65 Traore). Antrenor: Andrea Mandorlini
Arbitru: Alexandru Deaconu