Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Egal pentru Oţelul!

Egal pentru Oţelul!

de Dragos Stoica    |    28 Noi 2010   •   23:25
Sursa foto: /Intact Images/Gazeta Sporturilor

Steaua a aşteptat zâmbind partida cu CFR. Cu numai o zi înainte, Dinamo făcuse egal în casă contra Timişoarei, iar Rapid fusese decapitată la Braşov, aşa că momentul apropierii de plutonul fruntaş părea ideal. Asta însă numai cu condiţia executării campioanei CFR, şi ea aflată într-un moment nefast al existenţei.

Pe teren, lucrurile au stat altfel. Clujenii au deschis scorul prin Culio, pentru ca apoi "Motanul" Bogdan Stancu să întoarcă meciul.
Finalul a fost incendiar. Peralta a egalat din şase metri în minutul 82, iar în cele 13 minute care s-au mai jucat ambele echipe s-au transformat aidoma unor boxeri care căutau lovitura decisivă. N-au găsit-o şi a rămas doar egal, deşi ocaziile s-au succedat reciproc la ambele porţi.

Şi, fără doar şi poate, zâmbetul de la început se află de-acum pe buzele Oţelului, un lider care îşi consolidează  zilnic poziţia atât prin propriile rezultate, cât şi prin "indirecte”.
"În viaţă, dacă nu ai noroc, poţi să te dai de o sută de ori peste cap. Puteam să facem 3-1, chiar 4-1, dar dacă Stancu n-a reuşit să înscrie, n-avem ce face. Nu mai sperăm la titlu, suntem obligaţi să jucăm la locul doi, poate avem noroc la tragerea la sorţi”, a spus după meci patronul Stelei, Gigi Becali.