Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Rezultatele complete din etapa a 26-a

Liga 1: Rezultatele complete din etapa a 26-a

12 Apr 2011   •   12:53
Sursa foto: /gsp.ro

În inferioritate numerică 75 de minute, Universitatea Cluj a obţinut în extremis o remiză pe terenul rivalei CFR. Universitatea a început mai bine, dar a rămas în zece după numai 15 minute, timp în care Mendy a primit două cartonaşe galbene. Apoi, Emmanuel Kone a deschis scorul pentru CFR, deşi plecase dintr-o poziţie clară de ofsaid.

Tensiune a escaladat la pauză. Patronul Universităţii, Florian Walter, şi antrenorul feroviarilor, Alin Minteuan, au fost aproape de încăierare în tunelul ce ducea la vestiare, după ce primul i-a reproşat centralului Ovidiu Haţegan deciziile din prima repriză. Emoţiile au continuat şi în partea secundă, în care oaspeţii au nimerit bara de două ori, prin Boştină şi Cojocnean. Apoi, Claudiu Niculescu a avut nevoie de îngrijiri medicale şi de intervenţia ambulanţei după ce a fost lovit involuntar de Cadu cu piciorul în plex. În prelungirile partidei, oaspeţii au egalat tot după o greşeală de arbitraj, golul lui Cojocnean fiind validat deşi balonul nu trecuse în întregime de linia porţii.

Tot joi, Universitatea Craiova a obţinut prima victorie în ultimele 12 etape, 2-1 pe teren propriu cu FCM Târgu Mureş şi speră în continuare la salvarea de la retrogradare. Atacantul oltenilor, Florin Costea, a marcat din nou după o pauză de mai bine de un an! De asemenea, Rapid a remizat în deplasare cu Victoria Brăneşti, scor 0-0, şi giuleştenii rămân în afara locurilor de Europa League.