Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Meciul Sepsi OSK - U Craiova 1948 se rejoacă

Meciul Sepsi OSK - U Craiova 1948 se rejoacă

de Redacția Jurnalul    |    09 Mar 2023   •   18:14

Liga Profesionistă de Fotbal anunțat joi pe site-ul oficial, că meciul din Superligă dintre Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC U Craiova 1948, întrerupt pe 29 ianuarie din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor săi, va fi rejucat.

„În urma deciziei Comisiei de Recurs, meciul cu Sepsi OSK, de la Sfântu Gheorghe, din cadrul etapei cu numărul 23, se va rejuca! Meciul se va relua din primul minut. Data și ora disputării partidei vor fi stabilite ulterior.”, s-a scris inițial în postarea celor de la U Craiova 1948, anterior publicării deciziei de către LPF.

Meciul dintre Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC U Craiova, jucat pe 29 ianuarie, a fost întrerupt după 25 de minute, când scorul era 0-0, din cauza unor repetate scandări xenofobe ale suporterilor craioveni.

Arbitrul partidei, Andrei Chivulete a decis atunci să trimită la vestiare cele două echipe, meciul fiind reluat după aproximativ 10 minute. Continuarea scandărilor l-a determinat pe oficial să suspende definitiv partida.

Comisia de Disciplină a FRF a decis inițial ca partida să fie câștigată de Sepsi OSK la masa verde. Craiovenii, care au primit și pedeapsa interzicerii propriei galerii la șase jocuri disputate în deplasare sau pe teren neutru, au făcut recurs. Judecarea trebuia să aibă loc pe data de 7 martie, însă a fost amânată pe data de 9 martie, când decizia a fost pronunțată în ședință închisă.

Aceasta conține și referiri la diminuarea cuantumului amenzilor, contestate inițial de ambele părți.

Conținutul deciziei oficiale:

„Sancțiune disciplinară – Admite recursul formulat de ACS Sepsi OSK împotriva Hotărârii CDE nr. 573/15.02.203. Desființează în parte Hotarârea CDE nr. 573/15.02.2023, în ceea ce privește sancțiunea cu penalitate sportivă, iar în temeiul art. 83.7 din RD al FRF sancționează clubului ACS Sepsi OSK cu penalitate sportivă 10.000 lei.

Admite recursul formulat de U Craiova 1948 SA împotriva Hotărârii CDE nr. 573/15.02.203. Desființează în parte Hotărârea CDE nr. 573/15.02.2023 în ceea ce privește sancțiunea cu forfait (3-0 în favoarea ACS Spesi OSK), iar în temeiul punctului 5, legea 7 din Legile jocului dispune rejucarea jocului dintre ACS Sepsi OSK și U Craiova 1948 SA din minutul 0.

Menține celelalte dispoziții ale hotărârii recurate. Admite cererile de intervenție accesorie. Definitivă și executorie pe plan intern. Hotărârea poate fi atacată la TAS în termen de 21 zile de la comunicare. Pronunțată azi, 09.03.2023 în ședință nepublică la sediul LPF.”