Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Normă dublă pentru "câini"

Normă dublă pentru "câini"

21 Aug 2010   •   00:00

Elevii lui Ioan Andone au dublat la Târgu Mureş norma de 3 goluri marcate din primele patru etape şi au câştigat categoric în faţa nou-promovatei FCM, deşi au evoluat o oră în inferioritate numerică. Dinamo a început în forţă şi avea 2-0 după nici 10 minute, în urma autogolului nefericit al lui Topici şi al "bombei" lui N'Doye din careu, care a explodat sub transversală. Putea fi chiar şi 3-0, dar şutul lui Adrian Cristea din lovitură liberă de la peste 25 de metri a lovit bara.

A intrat apoi în scenă centralul Istvan Kovacs, care l-a eliminat aiurea pe Moţi şi a dictat penalty pentru gazde, iar Fl. Dan a redus din diferenţă. În zece oameni, dinamoviştii au marcat golul descătuşării, prin Liviu Ganea, după o centrare excelentă a lui Torje, şi de aici partida nu a mai avut istoric. Flavius Moldovan a primit şi el "roşu" în prelungiri, iar Andrei Cristea şi N'Doye şi-au permis chiar să se certe pentru executarea loviturii de pedeapsă ce a închis tabela.

"Încă avem probleme în apărare, important este că înscriem goluri. Ca să fim favoriţi la titlu trebuie să reparăm greşelile astea. Ousmane trebuia să bată penalty-ul, dar Andrei probabil zicând că este golgeter a vrut să bată el, dar va plăti pentru asta", a spus la final antrenorul "câinilor", Ioan Andone.

FCM Târgu Mureş - Dinamo 2-6
Au marcat: Fl. Dan 30-pen, Vancea 67 / Topici 6-autogol, N'Doye 9, L. Ganea 53, M. Niculae 64, C. Munteanu 88, An. Cristea 90-pen
Eliminaţi: Fl. Moldovan 90 / Moţi 28

Tg. Mureş: Dănălache - D. Matei, Cordoş (46 Fl. Stângă), Fl. Moldovan, Topici - Vagner, Casquero (59 Vancea), Fl. Dan, Bitiş - Stere (50 Veljovici), Didi. Antrenor: Adrian Falub
Dinamo: Naumovski - Scarlatache, Moţi, L. Goian, Bazzi - Torje, Mărgăritescu, N'Doye, Ad. Cristea - L. Ganea (84 An. Cristea), M. Niculae (73 C. Munteanu). Antrenor: Ioan Andone
Arbitru: Istvan Kovacs