Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Petrolul Ploiești revine cu o victorie, după trei remize, învingând lanterna roșie cu 2-1

de Redacția Jurnalul    |    24 Noi 2023   •   23:18

Petrolul Ploiești s-a impus vineri seara în confruntarea cu ultima clasată în Superligă, FC Botoșani, cu scorul de 2-1 (0-0) și și-a consolidat locul de play-off, după 17 runde. Moldovenii rămân fără victorie și cu doar 8 puncte, din 8 remize, ocupă în continuare ultima poziție în clasament.

După o primă repriză dominată de gazde, Valentin Țicu a deschis scorul din lovitură liberă, în minutul 52, mingea ușor deviată păcălindu-l pe Ducan

Același Ducan a fost eroul negativ al celui de al doilea gol primit de oaspeți, după ce a respins nefericit o centrare în fața porții. Mingea ajunsă la Gicu Grozavu a fost trimisă în poartă, pentru 2-0 (min. 55).

Marcatorul primului gol, Țicu, a comis apoi henț în careu, iar Eduard Florescu a transformat cu siguranță penaltyul acordat fără ezitare de centralul Viorel Flueran (min. 81).