Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Poli Timișoara a fost învinsă cu 5-0 de Viitorul Constanța

Poli Timișoara a fost învinsă cu 5-0 de Viitorul Constanța

25 Feb 2017   •   17:03

FC Viitorul Constanţa a surclasat-o pe ACS Poli Timişoara cu scorul de 5-0 (4-0), sâmbătă, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal. Vlad Morar a reuşit un hat-trick în decurs de 20 de minute (11, 22, 30) şi a pasat decisiv la golul marcat de Aurelian Chiţu (35), care a reuşit, la rândul său, un assist pentru Florinel Coman (55), intrat la pauză.

Poli a încheiat meciul în zece oameni, după ce căpitanul Andrei Artean a primit al doilea cartonaş galben (90), pentru un fault la mijlocul terenului. Liderul mai putea marca, dar arbitrul Marius Avram nu a acordat un penalty în prelungiri (90+1), pentru o intervenţie asupra lui Cristian Ganea în careul oaspeţilor.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi mai are nevoie de un singur punct pentru a terminat sezonul regulat pe primul loc.

FC Viitorul a reuşit cea mai clară victorie a sa în acest campionat. Poli câştigase în tur cu 1-0.

Poli a mai pierdut cu 0-5 în acest campionat, în prima etapă, acasă, cu FC Botoşani.

FC Viitorul Constanţa - ACS Poli Timişoara 5-0 (4-0), Academia Gheorghe Hagi - Stadion "Central" - Ovidiu
Au marcat: Vlad Morar (11, 22, 30), Aurelian Chiţu (35), Florinel Coman (55).
Cartonaş roşu: Andrei Artean (ACS Poli, 90).
Arbitru: Marius Avram; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Vlad Bârleanu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) - CCA, Paul Mincu (Bucureşti) - LPF

Sursa: Agerpres