Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Cine e pe primul loc? U Cluj e campioană de toamnă în Superligă, după 2-0 cu Oțelul Galați

de Redacția Jurnalul    |    18 Oct 2024   •   23:18
Sursa foto: FC Universitatea Cluj

Universitatea Cluj încheie în poziția de lider al clasamentului turul Superligii, după ce a învins vineri seara pe Oțelul Galați, în derby-ul ultimei etape, a 13-a. Campioana de toamnă a marcat în repriza secundă prin Nistor și Thiam, impunându-se cu 2-0.

După o primă repriză fără ocazii demne de remarcat, studenții au deschis scorul din penalty, în minutul 61, după un henț involuntar în careu. Nistor a transformat fără emoții.

Thiam a dublat avantajul gazdelor, 9 minute mai târziu, după ce șutul lui Blănuță din careu a fost respins în față de Popescu, senegalezul fiind pe fază, pentru a marca cu capul.

Încercările gălățenilor de a reveni în meci s-au soldat doar cu un șut pe poartă, respins de Gertmonas.

Universitatea Cluj s-a impus cu 2-0 și e campioană de toamnă, cu 26 de puncte, indiferent de rezultatul celorlate meciuri ale rundei cu numărul 13. Oțelul Galați rămâne pentru moment pe locul 3, după primul meci pierdut în acest sezon.