Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Steaua câștigă detașat în deplasare la Progresul Spartac și e lideră în Liga 2

Steaua câștigă detașat în deplasare la Progresul Spartac și e lideră în Liga 2

17 Oct 2022   •   21:35

Victorie fără emoții și menținere pe primul loc al clasamentului Ligii a 2-a pentru CSA Steaua București, luni, în deplasarea de la Clinceni, unde a învins cu 3-0 (2-0) pe AFC Progresul 1944 Spartac.

Cu acest succes, echipa din Ghencea își păstrează poziția de lider al clasamentului după 10 jocuri, având 23 de puncte, cu 2 mai mult decât Unirea Dej, ocupanta locului secund.

Soarta partidei a fost decisă în prima parte, când Bogdan Chipirliu și Tsvetelin Chunchukov au punctat fiecare cu câte o lovitură de cap în minutele 9 și 33.

Golul lui Chipirliu din penalty, din minutul 90+3, a consfințit victoria roș-albaștrilor, a doua consecutivă fără gol primit în acest sezon.

Etapa viitoare, în Ghencea vine Oțelul Galați, pentru derbyul Ligii secunde, jocul din etapa a XI-a fiind programat pe 25 octombrie, de la ora 17:00, pe Stadionul Steaua.

Progresul Spartac ajunge la a cincea etapă consecutivă fără victorie, ocupând locul 15 în clasament, cu 11 puncte.