Jurnalul.ro Sport Fotbal intern UTA, învinsă acasă de FC Argeș. Arădenii au primit două cartonașe roșii pe final

30 Oct 2022   •   21:46
Sursa foto: UTA Arad

FC Argeș a câștigat partida din deplasare de la UTA Arad, contând pentru etapa a 16-a a Superligii. Argeșenii s-au impus la limită, cu 1-0, iar arădenii au terminat meciul în 9 oameni, ajungând totodată la al șaselea meci fără victorie, din care 4 înfrângeri.

După acest meci, FC Argeș a urcat pe locul 8, cu 20 de puncte, în timp ce „bătrâna doamnă” e într-o situație tot mai grea, ocupând locul 14, cu 16 puncte.

Gazdele au avut prima ocazie de gol în minutul 12, șutul lui Dobrescu trecând peste poartă.

Straton a ieșit apoi în evidență, intervenind bine la mingea trimisă cu capul de Benga.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 27, prin Garita, care a marcat din careu, angajat ideal de Njike.

Peste câteva minute, UTA a ratat șansa de a egala, șutul lui Otele fiind reținut de Straton, pentru ca în minutul 35 Postolachi să trimită puțin pe lângă poartă.

Arădenii s-au arătat mai ofensivi în partea secundă, fără rezultat pe tabelă. Mai mult, argeșenii au bifat prima ratare a reprizei, când Bertrand, singur cu portarul, însă șutat în plasa laterală.

Stahl și Postolachi au avut șansa egalării, primul șutând peste din poziție ideală, iar execuția celuilalt fiind rezolvată de fundașul dreapta Tofan.

Arădenii au jucat în zece oameni din minutul 86, când Șteau a primit cartonașul roșu pentru o lovitură cu cotul asupra lui Tofan. Erico a fost eliminat și el în minutele suplimentare de joc.

Acesta a fost primul meci al lui Marius Croitoru pe banca piteștenilor, după ce l-a înlocuit pe Andrei Prepeliță.