Jurnalul.ro Sport Fotbal international Finală decisă la penalty. Eintracht Frankfurt a câștigat dramatic Europa League!

19 Mai 2022   •   06:49

Eintracht Frankfurt a câştigat Europa League, după ce a învins Glasgow Rangers cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, miercuri seara, în finala jucată la Sevilla, în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri.

Eintracht a reuşit să câştige Europa League după ce în 1980 a cucerit Cupa UEFA. Graţie acestui succes echipa germană, clasată pe 11 în Bundesliga, s-a calificat în ediţia viitoare a Ligii Campionilor.

În minutul 57, Joe Aribo a dat lovitura şi scoţienii simţeau că sunt aproape de trofeu. Rafael Borre a oprit bucuria fanilor lui Rangers, după golul din minutul 69 și a împins partida de la Sevilla în prelungiri.

Cele două echipe au ajuns la loviturile de departajare, însă Rangers a fost „îngropată” de Ramsey, care a bătut catastrofal de la punctul cu var.