x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Două zile până la startul Mondialului brazilian de fotbal. CALENDAR, MECIURI, ORE DE DIFUZARE

0
10 Iun 2014 - 10:13
Pe 12 iunie începe Campionatul Mondial din Brazilia, ediţia din 2014 fiind şi cea mai scumpă din istoria competiţiei, cu ale sale costuri de 14 miliarde de dolari.

Meciul de deschidere va fi joi, între Brazilia şi Croaţia, iar competiţia ne pregăteşte numeroase partide tensionate între marile puteri ale planetei şi dueluri pasionante între cei mai tari fotbalişti din lume.

Începând de astăzi, Jurnalul Naţional vă prezintă tot ce ce trebuie să ştiţi despre competiţia care se va încheia pe 13 iulie, odată cu marea finală.

GRUPA A

Brazilia
Croatia
Camerun
Mexic  

12 iunie, Brazilia – Croatia, 23.00 - TVR 1
13 iunie, Mexic – Camerun, 19.00 - TVR 1
17 iunie, Brazilia – Mexic, 22.00 - TVR 1
19 iunie, Camerun – Croaţia, 01.00 - TVR 1
23 iunie, Camerun – Brazilia, 23.00 - TVR 1
23 iunie, Croaţia – Mexic, 23.00 - TVR 2

Brazilia - selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Portari: Jefferson (Botafogo), Julio Cesar (Toronto FC), Victor (Atletico MG). Fundaşi: Dante (Bayern Munchen) David Luiz (PSG), Henrique (Napoli), Thiago Silva (PSG) Dani Alves (Barcelona), Maicon (Roma) Marcelo (Real Madrid), Maxwell (PSG).
Mijlocaşi: Fernandinho (Manchester City) Hernanes (Inter) Luiz Gustavo (Wolfsburg) Oscar (Chelsea), Paulinho (Tottenham Hotspur), Ramires (Chelsea), Willian (Chelsea).
Atacanţi: Bernard (Şahtior Doneţk), Fred (Fluminense) Hulk (Zenit), Jo (Atletico MG), Neymar (Barcelona).

Croaţia - selecţioner: Niko Kovaci

Portari: Stipe Pletikosa (FK Rostov), Danijel Subasic (AS Monaco), Oliver Zelenika (Lokomotiva Zagreb);
Fundaşi: Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), Dejan Lovren (Southampton), Danijel Pranjic (Panathinaikos Atena), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos Atena), Darijo Srna (Şahtior Doneţk), Domagoj Vida (Dinamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa);
Mijlocaşi: Marcelo Brozovic (Dinamo Zagreb), Mateo Kovacic (Internazionale Milano), Ivan Mocinic (NK Rijeka), Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (FC Sevilla), Jorge Sammir Cruz Campos (Getafe), Ognjen Vukojevic (Dinamo Kiev);
Atacanţi: Eduardo Alves da Silva (Şahtior Doneţk), Nikica Jelavic (Hull City), Mario Mandzukic (Bayern Munchen), Ivica Olic (VfL Wolfsburg), Ivan Perisic (VfL Wolfsburg), Ante Rebic (AC Fiorentina).

Mexic - selecţioner: Miguel Herrera

Portari: Jesus Corona (Twente), Alfredo Talavera (Toluca), Guillermo Ochoa (Ajaccio);
Fundaşi: Paul Aguilar (America), Miguel Layun (America), Hector Moreno (Espanyol), Diego Reyes (Porto), Francisco Rodriguez (Club America), Rafael Marquez (Leon), Carlos Salcido (UANL), Andres Guardado (Valencia);
Mijlocaşi: Hector Herrera (Porto), Jose Juan Vazquez (Leon), Carlos Pena (Leon), Isaac Brizuela (Toluca), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Cruz Azul);
Atacanţi: Oribe Peralta (America), Javier "Chicharito" Hernandez (Manchester United), Raul Jimenez (America), Alan Pulido (UANL), Giovani dos Santos (Villarreal).

Camerun  - selecţioner: Volker Finke (lot definitiv)

Portari: Charles Itandje (Konyaspor), Sammy Ndjock (Fetihespor), Loic Feudjou (Coton Sport);
Fundaşi: Allan Nyom (Granada), Dany Nounkeu (Beşiktaş Istanbul), Cedric Djeugoue (Coton Sport), Aurelien Chedjou (Galatasaray Istanbul), Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille), Henri Bedimo (Olympique Lyon), Benoit Assou-Ekotto (Queens Park Rangers);
Mijlocaşi: Eyong Enoh (Antalyaspor), Jean Makoun (Rennes), Joel Matip (Schalke 04), Stephane Mbia (FC Sevilla), Landry Nguemo (Girondins Bordeaux), Alexandre Song (Barcelona), Edgar Salli (RC Lens);
Atacanţi: Samuel Eto'o (Chelsea), Eric Maxim Choupo-Moting (FSV Mainz), Benjamin Moukandjo (AS Nancy), Vincent Aboubakar (Lorient), Pierre Webo (Fenerbahce Istanbul), Fabrice Olinga (Zulte-Waregem)

GRUPA B

Spania
Olanda
Chile
Australia  

13 iunie, Spania - Olanda, 22.00 - TVR 1
14 iunie, Chile - Australia, 01.00 - TVR 1
18 iunie, Australia - Olanda, 19.00 - TVR 1
18 iunie, Spania - Chile, 22.00 - TVR 1
23 iunie, Australia - Spania, 19.00 - TVR 1
23 iunie, Olanda - Chile, 19.00 - TVR 1

Spania - selecţioner: Vicente del Bosque

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Jose Manuel "Pepe" Reina (Napoli), David De Gea (Manchester United);
Fundaşi: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (Barcelona), Jordi Alba (Barcelona), Javi Martinez (Bayern Munchen), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Raul Albiol (Napoli), Juanfran (Atletico Madrid);
Mijlocaşi: Xavi Hernandez (Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Andres Iniesta (Barcelona), Jorge "Koke" Resurreccion (Atletico Madrid), Sergio Busquets (Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal), Cesc Fabregas (Barcelona), Juan Mata (Manchester United), David Silva (Manchester City);
Atacanţi: Pedro Rodriguez (Barcelona), Diego Costa (Atletico Madrid), David Villa (New York City), Fernando Torres (Chelsea).

Olanda - selecţioner: Louis van Gaal

Portari: Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City);            
Fundaşi: Daley Blind (Ajax Amsterdam), Daryl Janmaat (Feyenoord), Terrence Kongolo (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Joel Veltman (Ajax Amsterdam), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Stefan De Vrij (Feyenoord);     Mijlocaşi: Jordy Clasie (Feyenoord), Leroy Fer (Norwich City), Jonathan De Guzman (Swansea City), Nigel de Jong (AC Milan), Wesley Sneijder (Galatasaray Istanbul), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven);            
Atacanţi: Memphis Depay (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce Istanbul), Jeremain Lens (Dinamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern Munchen).

Chile - selecţioner Jorge Sampaoli

Portari: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica);
Fundaşi: Gary Medel (Cardiff City), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Gonzalo Jara (Nottingham Forest);
Mijlocaşi: Arturo Vidal (Juventus), Mauricio Isla (Juventus), Marcelo Diaz (FC Basel), Francisco Silva (Osasuna), Felipe Gutierrez (Twente Enschede), Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Carlos Carmona (Atalanta), Jean Beausejour (Wigan), Charles Aranguiz (Internacional Porto Alegre), Miikko Albornoz (Malmo FF);
Atacanţi: Alexis Sanchez (Barcelona), Eduardo Vargas (Valencia), Jorge Valdivia (Palmeiras), Mauricio Pinilla (Cagliari), Esteban Paredes (Colo Colo), Fabian Orellana (Celta Vigo)

Australia - selecţioner: Ange Postecoglou

Portari: Mat Ryan (FC Bruges), Mitch Langerak (Borussia Dortmund), Eugene Galekovic (Adelaide United);           
Fundaşi: Ivan Franjic (Brisbane Roar), Matthew Spiranovic (Western Sydney), Bailey Wright (Preston North End), Jason Davidson (Heracles Almelo), Alex Wilkinson (Jeonbuk Motors), Ryan McGowan (Shandong Luneng);
Mijlocaşi: Mile Jedinak (Crystal Palace), Mark Milligan (Melbourne Victory), James Holland (Austria Viena), Massimo Luongo (Swindon Town), Oliver Bozanic (Lucerna), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Bresciano (Al-Gharafa);
Atacanţi: Tim Cahill (New York Red Bulls), Dario Vidosic (FC Sion), Tommy Oar (FC Utrecht), James Troisi (Melbourne Victory), Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets), Matthew Leckie (FSV Frankfurt).

GRUPA C


Grecia
Columbia
Japonia
Coasta de Fildeş  

14 iunie, Columbia - Grecia, 19.00 - TVR 1
15 iunie, Coasta de Fildeş - Japonia, 04.00 - TVR 1
19 iunie, Columbia - Coasta de Fildeş, 19.00 - TVR 1
19 iunie, Japonia - Grecia, 01.00 - TVR 1
24 iunie, Japonia - Columbia, 23.00 - TVR 2
24 iunie, Grecia - Coasta de Fildeş, 23.00 - TVR 1


Columbia - selecţioner Jose Pekerman

Portari: David Ospina (Nice), Faryd Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe);
Fundaşi: Pablo Armero (West Ham United), Camilo Zuniga (Napoli), Cristian Zapata (AC Milan), Eder Alvarez (River Plate), Mario Alberto Yepes (Atalanta), Carlos Valdes (San Lorenzo);
Mijlocaşi: Abel Aguilar (Toulouse), Fredy Guarin (Internazionale Milano), Juan Guillermo Cuadrado (Fiorentina), James Rodriguez (AS Monaco), Aldo Leao Ramirez (Morelia), Carlos Sanchez (Elche), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Alexander Mejia (Atletico Nacional), Juan Fernando Quintero (FC Porto);
Atacanţi: Jackson Martinez (FC Porto), Carlos Bacca (FC Sevilla), Teofilo Gutierrez (River Plate), Adrian Ramos (Hertha Berlin), Victor Ibarbo (Cagliari)

Grecia - selecţioner: Fernando Santos

Portari: Orestis Karnezis (Granada), Panagiotis Glykos (PAOK Salonic), Stefanos Kapino (Panathinaikos Atena);            
Fundaşi: Konstantinos Manolas, Jose Holebas (ambii Olympiakos Pireu), Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund), Vangelis Moras (Verona), Georgios Tzavellas (PAOK Salonic), Loukas Vyntra (Levante), Vassilis Torosidis (AS Roma);            
Mijlocaşi: Alexandros Tziolis (Kayserispor), Andreas Samaris, Giannis Maniatis (ambii Olympiakos Pireu), Konstantinos Katsouranis (PAOK Salonic), Giorgios Karagounis (Fulham), Panagiotis Tachtsidis (Torino), Ioannis Fetfatzidis (Genoa), Lazaros Christodoulopoulos, Panagiotis Kone (ambii Bologna);
Atacanţi: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Georgios Samaras (Celtic Glasgow), Konstantinos Mitroglou (Fulham), Theofanis Gekas (Konyaspor).

Coasta de Fildeş - selecţioner: Sabri Lamouchi

Portari: Boubacar Barry (Lokeren), Sayouba Mande (Stabaek), Sylvain Gbohouo (Sewe San Pedro);
Fundaşi: Kolo Toure (Liverpool), Arthur Boka (VfB Stuttgart), Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse), Serge Aurier (Toulouse), Ousmane Viera Diarrassouba (Caykur Rizespor), Didier Zokora (Trabzonspor), Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt), Bamba Souleymane (Trabzonspor);
Mijlocaşi: Ismael Diomande (AS Saint-Etienne), Max Gradel (AS Saint-Etienne), Yaya Toure (Manchester City), Ismael Cheick Tiote (Newcastle United), Geoffroy Serey Die (FC Basel), Didier Ya Konan (Hannover);
Atacanţi: Didier Drogba (Galatasaray Istanbul), Gervinho (AS Roma), Salomon Kalou (Lille), Wilfried Bony (Swansea City), Giovanni Sio (FC Basel), Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf)

Japonia - selecţioner: Alberto Zaccheroni

Portari: Eiji Kawashima (Standard Liege), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo);
Fundaşi: Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Yuto Nagatomo (Inter Milan), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Hannover), Gotoku Sakai (Stuttgart);
Mijlocaşi: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nurnberg), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka);
Atacanţi: Keisuke Honda (AC Milan), Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz), Shinji Kagawa (Manchester United), Hiroshi Kiyotake (Nurnberg), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F Marinos), Yuya Osako (1860 Munchen).

GRUPA D

Italia
Anglia
Uruguay
Costa Rica

14 iunie, Uruguay - Costa Rica, 22.00 - TVR 1
15 iunie, Anglia - Italia, 01.00 - TVR 1
19 iunie, Uruguay - Anglia, 22.00 - TVR 1
20 iunie, Italia - Costa Rica, 19.00 - TVR 1
24 iunie, Costa Rica - Anglia, 19.00 - TVR 2
24 iunie, Italia - Uruguay, 19.00 - TVR 1

Uruguay - selecţioner: Oscar Washington Tabarez

Portari: Fernando Muslera (Galatasaray Istanbul), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad);
Fundaşi: Diego Lugano (West Bromwich Albion), Diego Godin (Atletico Madrid), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Martin Caceres (Juventus), Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), Jorge Fucile (FC Porto), Sebastian Coates (Nacional Montevideo);
Mijlocaşi: Egidio Arevalo Rios (Morelia), Walter Gargano (Parma), Diego Perez (Bologna), Alvaro Gonzalez (Lazio), Alvaro Pereira (Sao Paulo), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid), Gaston Ramirez (Southampton), Nicolas Lodeiro (Botafogo);
Atacanţi: Luis Suarez (Liverpool), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Diego Forlan (Cerezo Osaka), Cristian Stuani (Espanol), Abel Hernandez (Palermo)

Costa Rica - selecţioner: Jorge Luis Pinto (lot definitiv)

Portari: Keylor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano);
Fundaşi: Johnny Acosta (Alajuelense), Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), Michael Umana (Saprissa), Oscar Duarte (FC Bruges), Waylon Francis (Columbus Crew), Heiner Mora (Saprissa), Junior Diaz (FSV Mainz), Cristian Gamboa (Rosenborg Trondheim), Roy Miller (New York Red Bulls);
Mijlocaşi: Celso Borges (AIK Stockholm), Christian Bolanos (FC Copenhaga), Oscar Esteban Granados (Herediano), Michael Barrantes (Aalesund), Yeltsin Tejeda (Saprissa), Diego Calvo (Valerenga Oslo), Jose Miguel Cubero (Herediano);
Atacanţi: Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), Joel Campbell (Olympiakos Pireu), Randall Brenes (Cartagines), Marco Urena (Kuban Krasnodar)

Anglia - selecţioner: Roy Hodgson (lot definitiv)

Portari: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic Glasgow);
Fundaşi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United);
Mijlocaşi: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (Liverpool), Jordan Henderson (Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea Londra), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Raheem Sterling (Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal);
Atacanţi: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (Liverpool), Daniel Welbeck (Manchester United).

Italia - selecţioner: Cesare Prandelli

Portari: Gianluigi Buffon (Juventus), Salvatore Sirigu (PSG), Mattia Perin (Genoa);
Fundaşi: Ignazio Abate (AC Milan), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Matteo Darmian (Torino), Mattia De Sciglio (AC Milan), Gabriel Paletta (Parma), Manuel Pasqual (Fiorentina).
Mijlocaşi: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Daniele De Rossi (AS Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Thiago Motta (PSG), Marco Parolo (Parma), Andrea Pirlo (Juventus), Marco Verratti (PSG);
Atacanţi: Mario Balotelli (AC Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli);

GRUPA E

Franţa
Elveţia
Ecuador
Honduras 

15 iunie, Elveţia - Ecuador, 19.00 - TVR 1
15 iunie, Franţa - Honduras, 22.00 -TVR 1
20 iunie, Elveţia - Franţa, 22.00 - TVR 1
20 iunie, Honduras - Ecuador, 01.00 -TVR 1
25 iunie, Honduras - Elveţia, 23.00 - TVR 2
25 iunie, Ecuador - Franţa, 23.00 - TVR 1

Elveţia - selecţioner: Ottmar Hitzfeld

Portari: Diego Benaglio (VfL Wolfsburg), Roman Burki (Grasshopper Zurich), Yann Sommer (FC Basel);
Fundaşi: Steve von Bergen (Young Boys Berna), Johannes Djourou (Hamburger SV), Michael Lang (Grasshopper Zurich), Stephan Lichsteiner (Juventus), Ricardo Rodriguez (VfL Wolfsburg), Fabian Schar (FC Basel), Philippe Senderos (FC Valencia), Reto Ziegler (Sassuolo);
Mijlocaşi: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), Valon Behrami (Napoli), Blerim Dzemaili (Napoli), Gelson Fernandes (SC Freiburg), Gokhan Inler (Napoli), Xherdan Shaqiri (Bayern Munchen), Valentin Stocker (FC Basel);
Atacanţi: Josip Drmic (FC Nurnberg), Mario Gavranovic (FC Zurich), Admir Mehmedi (SC Freiburg), Haris Seferovic (Real Sociedad), Granit Xhaka (Borussia Monchengladbach).

Ecuador - selecţioner: Reinaldo Rueda

Portari: Maximo Banguera (Barcelona), Adrian Bone (El Nacional), Alexander Dominguez (Liga de Quito);
Fundaşi: Frickson Erazo (Flamengo), Jorge Guagua, Oscar Bagui, Gabriel Achilier (toţi Emelec), Juan Carlos Paredes (Barcelona), Walter Ayovi (Pachuca);
Mijlocaşi: Segundo Castillo (Al-Hilal), Carlos Gruezo (VfB Stuttgart), Renato Ibarra (Vitesse Arnhem), Christian Noboa (Dinamo Moscova), Luis Saritama (Barcelona), Antonio Valencia (Manchester United), Edison Mendez (Independiente Santa Fe), Fidel Martinez (Tijuana);
Atacanţi: Joao Rojas (Cruz Azul), Felipe Caicedo (Al-Jazira), Jefferson Montero (Morelia), Jaime Ayovi (Tijuana), Enner Valencia (Pachuca), Michael Arroyo (Atlante)

Franţa - selecţioner Didier Deschamps

Portari: Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Stephane Ruffier (St Etienne), Mickael Landreau (Bastia)
Fundaşi: Mathieu Debuchy (Newcastle United), Lucas Digne (Paris St Germain) Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Eliaquim Mangala (FC Porto), Bacary Sagna (Arsenal), Mamadou Sakho (Liverpool), Raphael Varane (Real Madrid)
Mijlocaşi: Yohan Cabaye (PSG), Blaise Matuidi (PSG), Rio Mavuba (Lille), Paul Pogba (Juventus), Moussa Sissoko (Newcastle), Mathieu Valbuena (Olympique Marseille), Remy Cabella (Montpellier), Morgan Schneiderlin (Southampton)
Atacanţi: Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Real Sociedad), Loic Remy (Newcastle United).

Honduras - selecţioner: Luis Fernando Suarez

Portari: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia), Luis Lopez (Club Atletico Torque);
Fundaşi: Brayan Beckeles (Olimpia), Arnold Peralta (Rangers), Emilio Izaguirre (Celtic), Juan Carlos Garcia (Wigan Atheltic), Maynor Figueroa (Hull City), Víctor Bernárdez (San Jose Earthquakes), Osman Chávez (Wisla Cracovia), Juan Pablo Montes (Motagua);
Mijlocaşi: Luis Garrido (Olimpia), Roger Espinoza (Wigan Athletic), Jorge Claros (Motagua), Wilson Palacios (Stoke City), Oscar Garcia (Houston Dynamo), Andy Najar (Anderlecht), Mario Martínez (Real Espana), Marvin Chavez (Chivas USA);
Atacanţi: Jerry Bengtson (New England Revolution), Jerry Palacios (Alajuelense), Carlo Costly (Real Espana), Rony Martinez (Real Sociedad).

GRUPA F

Argentina
Bosnia
Nigeria
Iran

15 iunie, Argentina - Bosnia, 01.00 - TVR 1
16 iunie, Iran - Nigeria, 22.00 - TVR 1
21 iunie, Argentina - Iran, 19.00 - TVR 1
21 iunie, Nigeria - Bosnia, 01.00 - TVR 1
25 iunie, Bosnia - Iran, 19.00 - TVR 2
25 iunie, Nigeria - Argentina, 19.00 - TVR 1

Argentina - selecţioner: Alejandro Sabella

Portari: Mariano Andujar (Catania), Agustin Orion (Boca Juniors), Sergio Romero (AS Monaco);
Fundaşi: Jose Basanta (Monterrey), Martin Demichelis (Manchester City), Ezequiel Garay (Benfica Lisabona), Marcos Rojo (Sporting Lisabona), Pablo Zabaleta (Manchester City), Lisandro Lopez (Getafe), Hugo Campagnaro (Internazionale Milano);
Mijlocaşi: Ricardo Alvarez (Internazionale Milano), Lucas Biglia (Lazio), Angel Di Maria (Real Madrid), Augusto Fernandez (Celta Vigo), Fernando Gago (Boca Juniors), Javier Mascherano (Barcelona), Enzo Perez (Benfica Lisabona), Maximiliano Rodriguez (Newell's Old Boys);
Atacanţi: Sergio Aguero (Manchester City), Gonzalo Higuain (Napoli), Ezequiel Lavezzi (PSG), Lionel Messi (Barcelona), Rodrigo Palacio (Internazionale Milano)

Bosnia - selecţioner: Safet Susic

Portari: Asmir Begovic (Stoke City), Jasmin Fejzic (Aalen), Asmir Avdukic (Borac Banja Luka);
Fundaşi: Emir Spahic (Bayer Leverkusen), Sead Kolasinac (Schalke 04), Ermin Bicakcic (Eintracht Braunschweig), Ognjen Vranjes (Elazigspor), Toni Sunjic (Zoria Lugansk), Avdija Vrsajevic (Hajduk Split), Mensur Mujdza (SC Freiburg);
Mijlocaşi: Zvjezdan Misimovic (Guizhou Renhe), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Miralem Pjanic (AS Roma), Sejad Salihovic (TSG Hoffenheim), Senad Lulic (Lazio), Izet Hajrovic (Galatasaray Istanbul), Senijad Ibricic (Erciyesspor), Tino Sven Susic (Hajduk Split), Muhamed Besic (Ferencvaros), Anel Hadzic (Sturm Graz);
Atacanţi: Edin Dzeko (Manchester City), Vedad Ibisevic (VfB Stuttgart), Edin Visca (Istanbul BB)

Iran - selecţioner: Carlos Quieroz

Portari: Daniel Davari (Eintracht Braunschweig), Rahman Ahmadi (Sepahan Isfahan), Alireza Haqiqi (Sporting Covilha);
Fundaşi: Hossein Mahini (Persepolis), Jalal Hosseini (Persepolis), Amir Hossein Sadeqi (Esteghlal), Hashem Beykzadeh (Esteghlal), Mehrdad Pouladi (Persepolis), Ahmad Alenemeh (Naft Tehran), Pejman Montazeri (Umm Salal SC), Steven Beitashour (Vancouver Whitecaps FC);
Mijlocaşi: Reza Haghighi (Persepolis), Andranik Teymourian (Esteghlal), Ghasem Hadadifar (Zob Ahan Isfahan), Bakhtiar Rahmani (Foolad), Javad Nekounam (Kuwait SC), Ehsan Hajsafi (Sepahan Isfahan);
Atacanţi: Khosrow Heidari (Esteghlal), Karim Ansarifard (Tractor Sazi), Reza Ghoochannejhad (Charlton Athletic), Alireza Jahanbakhsh (NEC Nijmegen), Masoud Shojaei (Las Palmas), Ashkan Dejagah (Fulham)

Nigeria - selecţioner: Stephen Keshi

Portari: Vincent Enyeama (Lille), Austin Ejide (Hapoel Be'er Sheva), Chigozie Agbim (Gombe United);
Fundaşi: Elderson Echiejile (AS Monaco), Efe Ambrose (Celtic Glasgow), Godfrey Oboabona (Caykur Rizespor), Azubuike Egwuekwe (Warri Wolves), Juwon Oshaniwa (Ashdod FC), Joseph Yobo (Norwich City), Kunle Odunlami (Sunshine Stars), Kenneth Omeruo (Chelsea);
Mijlocaşi: John Obi Mikel (Chelsea), Ogenyi Onazi (Lazio), Ramon Azeez (Almeria), Gabriel Reuben (Beveren), Michael Babatunde (Volin Luţk);
Atacanţi: Ahmed Musa (ŢSKA Moscova), Shola Ameobi (Newcastle United), Victor Moses (Liverpool), Emmanuel Emenike (Fenerbahce Istanbul), Obinna Nsofor (Chievo Verona), Peter Odemwingie (Stoke City), Uche Nwofor (SC Heerenveen)

GRUPA G

Germania
Portugalia
SUA
Ghana 

16 iunie, Germania - Portugalia, 19.00 - TVR 1
16 iunie, Ghana - SUA, 01.00 - TVR 1
21 iunie, Germania - Ghana, 22.00 - TVR 1
22 iunie, SUA - Portugalia, 01.00 - TVR 1
26 iunie, SUA - Germania, 19.00 - TVR 2
26 iunie, Portugalia - Ghana, 19.00 - TVR 1

Germania - selecţioner: Joachim Low

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund), Ron-Robert Zieler (Hannover)
Fundaşi: Jerome Boateng (Bayern Munchen), Erik Durm, Kevin Grosskreutz (Borussia Dortmund), Benedikt Hoewedes (Schalke 04), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Philipp Lahm (Bayern Munchen), Per Mertesacker (Arsenal)
Mijlocaşi: Julian Draxler (Schalke 04), Matthias Ginter (Freiburg), Mario Gotze (Bayern Munchen), Christoph Kramer (Borussia Monchengladbach), Sami Khedira (Real Madrid), Toni Kroos (Bayern Munchen), Mesut Ozil (Arsenal), Marco Reus (Borussia Dortmund), Andre Schurrle (Chelsea), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen)
Atacanţi: Miroslav Klose (Lazio), Thomas Muller (Bayern Munchen), Lukas Podolski (Arsenal)

Portugalia - selecţioner: Paulo Bento

Portari: Rui Patricio (Sporting), Beto (Sevilla), Eduardo (Sporting Braga);
Fundaşi: Pepe (Real Madrid), Bruno Alves (Fenerbahce), Neto (Zenit), Ricardo Costa (Valencia), Joao Pereira (Valencia), Fabio Coentrao (Real Madrid), André Almeida (Benfica);
Mijlocaşi: Joao Moutinho (Monaco), Raul Meireles (Fenerbahce), Miguel Veloso (Dinamo Kiev), William Carvalho (Sporting), Ruben Amorim (Benfica);
Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Helder Postiga (Lazio), Hugo Almeida (Beşiktaş), Nani (Manchester United), Silvestre Varela (Porto), Eder (Sporting Braga), Rafa (Sporting Braga), Vieirinha (Wolfsburg).

Ghana - selecţioner: Kwesi Appiah

Portari: Adam Larsen Kwarasey (Stromsgodset), Abdul Fatau Dauda (Orlando Pirates), Stephen Adams (Aduana Stars);           
Fundaşi: Samuel Inkoom (Platanias), Daniel Opare (Standard Liege), Harrison Afful (Esperance Tunis), John Boye (Rennes), Jonathan Mensah (Evian TG), Rashid Sumaila (Mamelodi Sundows)           
Mijlocaşi: Sulley Muntari (AC Milan), Michael Essien (AC Milan), Kwadwo Asamoah (Juventus), Agyemang Badu (Udinese), Afriyie Acquah (Parma), Christian Atsu (Vitesse Arnhem), Albert Adomah (Middlesbrough), Wakaso Mubarak (Rubin Kazan), Andre Ayew (Olympique Marseille), Mohammed Rabiu (Kuban Krasnodar);           
Atacanţi: Jordan Ayew (Sochaux), Abdul Majeed Waris (Valenciennes), Kevin-Prince Boateng (Schalke 04), Asamoah Gyan (Al-Ain).

SUA - selecţioner: Jurgen Klinsmann

Portari: Brad Guzman (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Nick Rimando (Real Salt Lake);
Fundaşi: DaMarcus Beasley (Puebla), Matt Besler (Sporting Kansas City), John Brooks (Hertha Berlin), Geoff Cameron (Stoke City), Timmy Chandler (Nurnberg), Omar Gonzalez (LA Galaxy), Fabian Johnson (Hoffenheim), Michael Parkhurst (Columbus Crew), DeAndre Yedlin (Seattle Sounders FC);
Mijlocaşi: Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Michael Bradley (Toronto FC), Brad Davis (Houston Dynamo), Mix Diskerud (Rosenborg), Julian Green (Bayern Munchen), Jermaine Jones (Beşiktaş), Graham Zusi (Sporting Kansas City);
Atacanţi: Jozy Altidore (Sunderland), Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), Aron Johannsson (AZ Alkmaar), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes).

GRUPA H

Rusia
Belgia
Coreea de Sud
Algeria

17 iunie, Belgia - Algeria, 19.00 - TVR 1
17 iunie, Rusia - Coreea de Sud, 01.00 - TVR 1
22 iunie, Belgia - Rusia, 19.00 - TVR 1, TVR HD
22 iunie, Coreea de Sud - Algeria, 22:00 - TVR 1
26 iunie, Algeria - Rusia, 23.00 - TVR 2
26 iunie, Coreea de Sud - Belgia, 23.00 - TVR 1

Belgia - selecţioner: Marc Wilmots

Portari: Thibaut Courtois (Atletico Madrid), Simon Mignolet (Liverpool), Sammy Bossut (Zulte-Waregem);
Fundaşi: Toby Alderweireld (Atletico Madrid), Anthony Vanden Borre (Anderlecht), Daniel van Buyten (Bayern Munchen), Vincent Kompany (Manchester City), Jan Vertonghen (Tottenham), Thomas Vermaelen (Arsenal), Nicolas Lombaerts (Zenit), Laurent Ciman (Standard Liege);
Mijlocaşi: Axel Witsel (Zenit), Marouane Fellaini (Manchester United), Steven Defour (FC Porto), Moussa Dembele (Tottenham), Nacer Chadli (Tottenham), Kevin De Bruyne (VfL Wolfsburg);
Atacanţi: Romelu Lukaku (Everton), Divock Origi (Lille), Eden Hazard (Chelsea), Kevin Mirallas (Everton), Dries Mertens (Napoli), Adnan Januzaj (Manchester United)

Algeria - selecţioner: Vahid Halilhodzici

Portari: Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Rais Mbolhi (ŢSKA Sofia), Mohamed Cdric (CS Constantine);
Fundaşi: Carl Medjani (Valenciennes), Aissa Mandi (Reims), Madjid Bougherra (Lekhwiya), Faouzi Ghoulam (Napoli), Rafik Halliche (Academica Coimbra), Essaid Belkalem (Watford), Lyassine Cadamuro (Real Mallorca), Djamel Mesbah (Livorno), Mehdi Mostefa (AC Ajaccio);
Mijlocaşi: Sofiane Feghouli (Valencia), Saphir Taider (Internazionale Milano), Medhi Lacen (Getafe), Abdelmoumen Djabou (Club Africain), Yacine Brahimi (Granada), Nabil Bentaleb (Tottenham), Hassen Yebda (Udinese), Ryad Mahrez (Leicester City);
Atacanţi: Islam Slimani (Sporting Lisabona), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), Nabil Ghilas (FC Porto)

Rusia - selecţioner: Fabio Capello

Portari: Igor Akinfeev (ŢSKA Moscova), Iuri Lodîghin (Zenit), Serghei Rîjikov (Rubin Kazan);
Fundaşi: Vasili Berezuţki (ŢSKA Moscova), Serghei Ignaşevici (ŢSKA Moscova), Georgi Şennikov (ŢSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Aleksei Kozlov (Dinamo Moscova), Andrei Eşenko (Anji Mahacikala), Dmitri Kombarov (Spartak Moscova), Andrei Semenov (Terek Groznîi);
Mijlocaşi: Igor Denisov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoev (ŢSKA Moscova), Roman şirokov (FC Krasnodar), Denis Gluşakov (Spartak Moscova), Viktor Faizulin (Zenit), Oleg Şatov (Zenit Sankt Petersburg), Iuri Jirkov (Dinamo Moscova);
Atacanţi: Aleksandr Kokorin (Dinamo Moscova), Aleksandr Kerjakov (Zenit), Maksim Kanunnikov (Amkar Perm), Aleksei Ionov (Dinamo Moscova), Aleksandr Samedov (Lokomotiv Moscova)

Coreea de Sud  - selecţioner: Hong Myung-Bo

Portari: Jung Sung-ryong (Suwon Bluewings), Kim Seung-gyu (Ulsan Hyundai), Lee Bum-young (Busan Ipark);
Fundaşi: Kim Jin-su (Albirex Niigata), Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Yoon Suk-young (Queens Park Rangers), Hwang Seok-ho (Sanfrecce Hiroshima), Hong Jeong-ho (FC Augsburg), Kwak Tae-hwi (Al-Hilal), Lee Yong (Red Star), Kim Chang-su (Kashiwa Reysol);  Park Joo-ho (Mainz 05)
Mijlocaşi: Ki Sung-yueng (Sunderland), Ha Dae-sung (Beijing Guoan), Han Kook-young (Kashiwa Reysol), Park Jong-woo (Guangzhou R&F), Kim Bo-kyung (Cardiff City), Lee Chung-yong (Bolton Wanderers), Ji Dong-won (FC Augsburg), Son Heung-min (Bayer Leverkusen);
Atacanţi: Koo Ja-cheol (Mainz 05), Lee Keun-ho (Ulsan Hyundai), Park Chu-young (Arsenal), Kim Shin-wook (Ulsan Hyundai).

OPTIMI DE FINALĂ

A. 28 iunie, 1A - 2B, 19.00 - TVR 1
B. 28 iunie, 1C - 2D, 23.00 - TVR 1
C. 29 iunie, 1B - 2A, 19.00 - TVR 1
D. 29 iunie, 1D - 2C, 23.00 - TVR 1
E. 30 iunie, 1E - 2F, 19.00 - TVR 1
F. 30 iunie, 1G - 2H, 23.00 - TVR 1
G. 1 iulie, 1F - 2E, 19.00 - TVR 1                      
H. 1 iulie, 1H - 2G, 23.00 - TVR 1

SFERTURI DE FINALĂ

A. 4 iulie, Câştigătoare optime E - Căştigătoare optime F, 19.00 - TVR 1
B. 4 iulie, Câştigătoare optime A - Câştigătoare optime B, 23.00 - TVR 1
C. 5 iulie, Câşigătoare optime G - Câştigătoare optime H, 19.00 - TVR 1
D. 5 iulie, Câştigătoare optime C - Câştigătoare optime D, 23.00 - TVR1

SEMIFINALE


A. 8 iulie, Câştigătoare sfert B - Câştigătoare sfert A, 23.00 - TVR 1
B. 9 iulie, Câştigătoare sfert D - Câştigătoare sfert C, 23.00 - TVR 1

FINALA MICĂ

12 iulie, Învinsă semifinală A - Învinsă semifinală B, 23.00 - TVR 1

FINALA

13 iulie, Câştigătoare semifinală A - Câştigătoare semifinală B, 22.00 - TVR 1

Citeşte mai multe despre:   campionatul mondial de fotbal,   cm brazilia 2014

 

Ştiri din .ro




Mai multe titluri din categorie

Liga Campionilor – Ajax surclasează pe Dortmund iar Mbappe și Messi înving greu pe RB Leipzig

Liga Campionilor – Ajax surclasează pe Dortmund iar Mbappe și Messi înving greu pe RB Leipzig
Cea de a treia etapă a Ligii Campionilor la fotbal masculin a programat marți seara primele opt meciuri, în care s-au marcat un număr neobișnuit de mare de goluri. Ajax a surprins cu un 4-0, cu Dortmund, iar...

Monica Niculescu eliminată din primul tur al probei de dublu de la Kremlin Cup

Monica Niculescu eliminată din primul tur al probei de dublu de la Kremlin Cup
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a plecat la turneul de la Moscova fără să fi avut parteneră pentru proba de dublu, Gabrielei Ruse fiindu-i refuzată viza. În cele din urmă, Niculescu s-a regăsit cu...

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia...

39 de Stejari pentru meciul cu Uruguay

39 de Stejari pentru meciul cu Uruguay
Naționala de rugby a României se reunește duminică, 24 octombrie, pentru a pregăti cele trei meciuri test din luna noiembrie, de la București. Stejarii vor susține două meciuri test World Rugby, pe 6 noiembrie cu...

Universitatea Craiova face scorul etapei a 12-a în Liga 1

Universitatea Craiova face scorul etapei a 12-a în Liga 1
Universitatea Craiova a învins cu un categoric 5-0 pe ultima clasată a Ligii 1, Academica Clinceni, realizând scorul etapei, după ce în runda a 10-a câștigase tot cu 5-0 în fața lui Dinamo București, reușind...

Tenis: Irina Begu s-a calificat în optimi la Tenerife (WTA)

Tenis: Irina Begu s-a calificat în optimi la Tenerife (WTA)
Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Tenerife (Spania), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a întrecut-o pe ucraineanca...

Ovidiu Hațegan va arbitra Benfica – Bayern în Liga Campionilor

Ovidiu Hațegan va arbitra Benfica – Bayern în Liga Campionilor
Ovidiu Hațegan a fost delegat de UEFA la partida din grupa E a Ligii Campionilor, Benfica – Bayern, programată miercuri, de la 22.00. Potrivit FRF, pe lângă „centralul” Ovidiu Hațegan, din brigadă mai fac...

Garbine Muguruza a acceptat invitația specială a organizatorilor turneului Transylvania Open

Garbine Muguruza a acceptat invitația specială a organizatorilor turneului Transylvania Open
Organizatorii turneului de tenis WTA 250 Transylvania Open, ce va avea loc la BT Arena din Cluj Napoca, în perioada 23-31 octombrie, au oferit un wildcard jucătoarei spaniole Garbine Muguruza, numărul 5 mondial în cl...

Emma Răducanu se retrage de la Cupa Kremlin

Emma Răducanu se retrage de la Cupa Kremlin
Campioana de la US Open, Emma Răducanu, s-a retras de la Cupa Kremlin de săptămâna viitoare, de la Moscova, după ce a pierdut în turul doi la turneul de la Indian Wells, a anunțat joi presa britanică. Emma...

Mirel Rădoi, generalul naționalei sau doar un plutonier dezertor

Mirel Rădoi, generalul naționalei sau doar un plutonier dezertor
Ca un făcut, când echipa națională a început să arate ceva-ceva omogenitate și echilibru, selecționerul pleacă. A anunțat public că nu-și mai prelungește contractul cu Federația Română de Fotbal, scadent...

Dinamo București l-a transferat pe mijlocașul francez Michel Espinosa

Dinamo București l-a transferat pe mijlocașul francez Michel Espinosa
Clubul de fotbal Dinamo București a anunțat joi că mijlocașul francez Michel Espinosa a semnat un contract cu Dinamo București până la finalul acestui sezon competițional, cu opțiune de prelungire pentru încă ...

Dimitrov revine în forță la Indian Wells, îl elimină pe Medvedev și ajunge în sferturile de finală

Dimitrov revine în forță la Indian Wells, îl elimină pe Medvedev și ajunge în sferturile de finală
Jucătorul bulgar de tenis Grigor Dimitrov (28 ATP) a produs una dintre cele mai mari surprize ale sezonului în tenisul masculin, eliminându-l, miercuri noaptea, la Indian Wells, pe principalul favorit al turneului, ru...

Horia Tecău și Kevin Krawietz au părăsit turneul de la Indian Wells

Horia Tecău și Kevin Krawietz au părăsit turneul de la Indian Wells
Perechea alcătuită din jucătorii de tenis Horia Tecău (România) și Kevin Krawietz (Germania) a fost eliminată miercuri noaptea din turneul de tenis de la Indian Wells, fiind învinsă în sferturile de finală de...

Federația Română de Rugby a decis ca Finalele SuperLigii să se joace fără spectatori

Federația Română de Rugby a decis ca Finalele SuperLigii să se joace fără spectatori
Având în vedere evoluția îngrijorătoare a situației sanitare din București din ultimele zile, Biroul Federal al Federației Române de Rugby a decis miercuri ca finalele SuperLigii, programate în acest weekend pe...

Comitetul Olimpic Român are un nou asigurător oficial

Comitetul Olimpic Român are un nou asigurător oficial
Allianz-Țiriac Asigurări și Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) au semnat, miercuri, un parteneriat prin care compania a devenit asigurătorul oficial al COSR și al Echipei Olimpice – „Team...
Serviciul de email marketing furnizat de