Jurnalul.ro Sport Fotbal international Rusescu, "dublă" de senzaţie pentru Braga, la debutul în campionat

Rusescu, "dublă" de senzaţie pentru Braga, la debutul în campionat

11 Ian 2014   •   08:50

Atacantul român Raul Rusescu a debutat cu o "dublă" în campionatul de fotbal al Portugaliei, vineri seara, în meciul câştigat de Sporting Braga cu scorul de 3-0 în faţa formaţiei Vitoria Guimaraes, pe teren propriu, în etapa a 15-a, ultima a turului.

Fostul stelist debutase la Braga săptămâna trecută, în Cupa Portugaliei (2-0 cu Arouca).

Rusescu, împrumutat de la Sevilla, a fost titular la Braga, marcând în minutele 66 şi 72, după ce Felipe Pardo deschisese scorul în min. 31. Raul Rusescu a fost schimbat cu Edinho în minutul 88 şi a ieşit de pe teren în aplauzele celor 12.577 spectatori.

"Rusescu a fost aplaudat răsunător. Un debut marcat de două goluri, dovedind mobilitate şi instinct de marcator. Nu ar fi putut fi o demonstraţie mai convingătoare a atacantului român", a scris cotidianul portughez A Bola.

Braga a urcat, cu 22 de puncte, pe locul şase în clasamentul condus de Sporting Lisabona, FC Porto, Benfica (toate cu 33 de puncte), GD Estoril, 24 puncte, şi Vitoria Guimaraes, 23 puncte.