Jurnalul.ro Sport Fotbal international Șoc la Cupa Mondială! Germania pleacă acasă. Fanii acuză: Spania a pierdut intenționat

de Redacția Jurnalul    |    01 Dec 2022   •   23:07
Sursa foto: Twitter FIFA World Cup

Meci de infarct în această seară la Cupa Mondială FIFA 2022. Japonia a furnizat cea de a doua mare surpriză la Campionatul Mondial din Qatar, învingând în cel de al treilea meci din Grupa E, la Cupa Mondială din Qatar, fosta campioană mondială Spania, după ce în primul meci câștigase și în fața Germaniei. Rezultatul face ca nemții să fie eliminați prematur.

Spre disperarea fanilor, Germania părăsește astfel Cupa Mondială de fotbal din Qatar, după ce a terminat pe locul 3 în Grupa E. Nemții au învins Costa Rica în ultima etapă, scor 4-2, însă Japonia a învins Spania cu 2-1.

Clasamentul final al Grupei E este 1. Japonia - 6 puncte, 2. Spania - 4 puncte, 3. Germania - 4 puncte, 4. Costa Rica - 3 puncte.

Fanii acuză că Spania a pierdut intenționat în fața Japoniei, pentru a evita Croația în optimi, preferând să joace împotriva câștigătoarei grupei F, Maroc.