Jurnalul.ro Sport Italia – Spania 2-4: Gracias, Iker!

Italia – Spania 2-4: Gracias, Iker!

de Mihai Igirosanu    |    Florin Gongu    |    23 Iun 2008   •   00:00

Ultimul sfert al Campionatului European a adus aseară eliminarea Italiei de la turneul final la capătul unui meci plin de dramatism, decis la loteria loviturilor de departajare.

CORESPONDENŢĂ DE LA VIENA

JUSTIŢIE. După 90 de minute nu foarte spectaculoase, Spania şi Italia au încercat să-şi dea lovitura de­cisivă în cele două reprize de pre­lun­giri. Mai proaspeţi şi mai motivaţi, ibericii au trecut în mai multe rîn­duri pe lîngă gol, tri­mi­ţînd şi un balon în bară, în vreme ce elevii lui Roberto Donadoni au pr­e­ferat să îngheţe jocul tot mai mult pe măsura apropierii de executarea pe­nalty-uri­lor. Din păcate pentru ei, dar just faţă de modul cum a arătat me­ciul, seria execuţiilor s-a oprit la sco­rul de 4-2 pentru Spania, marcînd David Villa, Cazorla, Marcos Senna şi Fa­bregas, respectiv Grosso şi Ca­mo­ranesi, în timp ce ratările le-au apa­r­ţinut lui Guiza (Spania), De Rossi şi Di Natale (ambii Italia). Eroul serii a fost portarul lui Real Ma­drid, Iker Casillas, care, prin pa­ra­dele de la final, a adus pri­ma victo­rie într-un meci oficial pentru Spania în faţa Italiei după nu mai puţin de 88 de ani!