Jurnalul.ro Sport Lima: Ștafeta combinată de 4x100 metri liber a României a obținut medalia de argint

02 Sep 2022   •   08:40

Ștafeta combinată de 4x100 metri liber a României a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Alcătuită din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, ștafeta României a realizat timpul de 3:30.29.

Pe primul loc s-a clasat echipa Ungariei, cu 3:30.03, iar locul trei a fost ocupat de Italia, cu 3:32.54.

În proba de 800 m liber, Vlad Stancu a obţinut medalia de bronz, 7:56.14. Medalia de aurr a fost câștigată de Carlos Garach Benito (7:52.73), iar argintul de Batuhan Filiz (7:55.61). Vlad Stancu a luat și medalia de argint în proba de 400 m liber.

Bianca Costea s-a clasat pe locul patru în proba de 100 m liber feminin, cu timpul 56.21.