x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Sport Lot mare, ambitii mari

Lot mare, ambitii mari

10 Ian 2005   •   00:00

Ioan Andone are la dispozitie un lot de 30 de jucatori, din care cinci vor fi transferati sau imprumutati. Desi rivalii din Ghencea au un avans de sase puncte, dinamovistii sustin ca tot ei vor rade la final.

DANIEL STAN

STRETCHING. La primul antrenament pe 2005, "cainii" au facut o miscare usoara si o miuta. Greul abia incepe
Fostul iesean Adrian Cristea a sosit cu aproape doua ore mai devreme la reunire, ulterior aparand si ceilalti "caini", unii zambitori, altii cuprinsi de ganduri. Printre acestia din urma, Danciulescu si Florentin Petre, pentru care ofertele intarzie sa apara, lucru care ii apasa evident.

GRABA SI IRONII. Cei 30 de fotbalisti chemati de antrenorul Ioan Andone la prima "strigare" pe anul 2005 s-au strans in vestiar cu 30 de minute mai devreme fata de ora programata, existand doar doi intarziati: Cristi Munteanu si Florentin Petre. Ultimul chiar a fost si tinta unor ironii din partea suporterilor. "Petre, ce faci, le dai emotii colegilor?", l-au tachinat fanii, referitor la transferul sau in strainatate. Directorul executiv Cristi Borcea a venit personal sa le ureze "La Multi Ani", dupa care a comentat, ironic, declaratia patronului Stelei, Gigi Becali, care a spus ca echipa sa va monopoliza tot in urmatorii 10 ani: "El asa spune de cinci ani incoace, insa la final tace malc. Dinamo este in razboi cu toata lumea de cand s-a infiintat, nu numai cu Steaua". L-a completat si capitanul Petre: "Stelei o sa-i fie frica de Dinamo, nu noua de ei".

NOUTATI. Numele noi sunt cele cunoscute deja: Adrian Cristea si Tibor Moldovan. Celor doi li s-au adaugat Pulhac si Ilin, de la echipa secunda, tehnicianul dinamovist avand acum la dispozitie un lot de 30 de fotbalisti, din care patru-cinci vor fi transferati sau imprumutati. "Problemele sunt in defensiva. Din pacate, din tara nu avem ce sa transferam. Singurul aparator din campionatul intern pe care mi l-as dori este Mirel Radoi", a spus "Ando" referitor la lotul de jucatori. Nu in ultimul rand, Nicoleta Luciu a spus ca doreste sa le fie "cainilor" profesoara de aerobic. "Este dinamovista infocata. Ii vom oferi un contract. Se va simti bine printre baieti", a declarat Cristi Borcea.

INCA DOI ATACANTI
Cele doua achizitii ale "cainilor", Adrian Cristea (22) si Tibor Moldovan (7), au lucrat impreuna la stretching, dupa care au fost adversari la miuta desfasurata pe terenul sintetic. Referitor la faptul ca ambii sunt atacanti si ca in lot mai sunt cinci atacanti, antrenorul Ioan Andone a declarat: "Cristea semnase cu Dinamo inca din vara trecuta, iar Moldovan trebuia sa vina de acum un an, insa a avut probleme personale si medicale. Pe ambii mi i-am dorit, si e foarte bine ca exista concurenta in atac".

SE INCHIDE PELUZA
Daca lucrarile de modernizare la stadion promise de mai bine de doi ani intarzie sa inceapa, in schimb, din retur, suporterii vor avea surpriza de a gasi peluza "Catalin Haldan" inchisa. Este vorba de spatiul liber dintre peluza si tribuna a II-a, care pana in prezent servea pentru evacuarea spectatorilor. Astfel, capacitatea tribunelor va creste cu 300 de locuri, iar de lucrare se ocupa CS Dinamo.

×
Subiecte în articol: sport