Jurnalul.ro Sport O bijuterie de meci!

O bijuterie de meci!

04 Noi 2004   •   00:00

Dinamo Kiev si Real Madrid au fost protagonistele unui meci in care suspansul si spectacolul s-au imbinat din primul si pana in ultimul minut al jocului.

SORIN ANGHEL

DUEL. Tiberiu Ghioane (in alb) s-a luptat de la egal la egal cu Roberto Carlos
Dupa ce in urma cu doua saptamani au suferit o infrangere catalogata drept nedreapta pe "Bernabeu", ucrainenii de la Dinamo Kiev si-au propus razbunarea aseara.

NEBUNIE. Inceputul jocului a fost de-a dreptul nebun, si nici cei mai impatimiti suporteri ai formatiei din Kiev nu s-ar fi gandit ca echipa lor va ajunge sa conduca cu 2-0 pe marele Real Madrid dupa ceva mai mult de 20 de minute. "Galacticii" au avut totusi puterea sa revina repede si Raul a reusit sa reduca din diferenta. Dinamo a ramas la carma jocului, dar Tiberiu Ghioane a ratat o ocazie prin care echipa sa ar fi putut sa-si restabileasca avantajul de doua goluri.

DECLIN. Daca romanul care refuza echipa nationala pentru ca selectioner este Anghel Iordanescu a irosit oportunitatea de a-si trece numele pe lista marcatorilor, nu acelasi lucru l-a facut Luis Figo. Portughezul a executat foarte bine un penalty obtinut de Ronaldo si Real Madrid a revenit in joc. Repriza a doua s-a jucat cu garda jos, ambele formatii fiind in goana dupa victorie. Dinamo Kiev a incercat sa forteze pe final cu Florin Cernat, dar "Diamantul" nu a mai sclipit ca altadata.

VESTE BUNA. Dupa o absenta indelungata, Cristi Chivu a reaparut pe gazon intr-un meci oficial. Fundasul lui AS Roma a fost rezerva la meciul pe care echipa sa l-a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu Bayer Leverkusen. Chivu a intrat pe teren in minutul 63, dar nu a stralucit. Nicolae Mitea a fost titular in meciul pe care Ajax l-a pierdut in Israel, scor 2-1. Internationalul de tineret a fost inlocuit in minutul 54, evolutia sa fiind modesta.