Jurnalul.ro Sport Patricia Țig, eliminată în turul 2 de la US Open de una dintre favoritele turneului

de Redacția Jurnalul    |    01 Sep 2023   •   11:30

Românca Patricia Țig a fost eliminată vineri în turul 2 de la US Open de una dintre favoritele turneului de tenis.

Patricia Țig, aflată pe locul 700 în clasamentul mondial al fetelor, a fost eliminată de americanca Jessica Pegula, locul 3 mondial. Favorita gazdelor s-a impus în două seturi, 6-3, 6-1.

În primul tur al turneului, Patricia Țig a eliminat-o pe Rebecca Marino (locul 104 WTA). Pentru calificarea în turul 2, Țig va primi 123.000 de dolari. De asemenea, ea va câștiga puncte WTA care o vor propulse între primele 500 de jucătoare ale lumii.

În turul 3 al US Open s-a calificat o singură româncă. În noaptea de vineri spre sâmbătă, Sorana Cîrstea (locul 30 WTA) o va întâlni pe Elena Rybakina, locul 4 mondial.