Jurnalul.ro Sport Pe muchie de cuţit

Pe muchie de cuţit

de Marius Mihalcea    |    14 Sep 2007   •   00:00
Sursa foto: DIMITAR DILKOFF/

Batavii s-au impus la Tirana abia in prelungirile partidei şi cu mari sacrificii, Wesley Sneijder, Robbie Van Persie şi Mario Melchiot urmănd să rateze confruntarea cu "tricolorii" de la Constanţa

ALBANIA - OLANDA 0-1 - Ruud Van Nistelrooy, omul de trei puncte

Cei trei jucători ai lui Marco Van Basten au primit in disputa cu Albania cel de-al doilea cartonaş galben din preliminarii şi sunt suspendaţi pentru derby-ul grupei G, de la 13 octombrie.

SUFERINŢĂ. Pierderile in răndul "Portocalei mecanice" puteau fi insă chiar mai insemnate dacă atacantul lui Real Madrid, Ruud Van Nistelrooy, nu ar fi marcat in primul minut din cele patru de prelungire dictate de arbitrul intălnirii, golul unui succes smuls cu forcepsul. Chiar şi aşa, Van Basten a spus după meci că Olandei nu avea cum să-i scape victoria: "Albania nu era de subestimat. E un adversar dificil care se foloseşte de tot felul de trucuri. Dar am rămas calmi, nu s-a intămplat nimic neobişnuit şi in final am obţinut o victorie meritată. Cănd eşti profesionist, norocul este de partea ta pănă la urmă". Marcatorul unicului gol al partidei de la Tirana a fost de părere că balanţa s-a inclinat in cele din urmă datorită insistenţei cu care echipa sa a continuat să atace. "Ştiam dinainte că va fi un meci decisiv. Dacă albanezii ar fi obţinut un 0-0 ar fi fost petrecere pentru ei, dar in final noi am căştigat graţie unui joc bun pe benzi şi a unei centrări bune de pe partea dreaptă. Trebuie să lupţi pănă in ultimul minut", a declarat Van Nistelrooy. Presa olandeză a trecut cu vederea chinul formaţiei lui Van Basten şi a salutat victoria. "Olanda este o pisică cu nouă vieţi", a titrat cotidianul De Telegraaf, care a notat: "Salvaţi! Orange a avut noroc! Am fost pe muchie de cuţit, dar ne intoarcem cu zămbet de la Tirana".

PONDERAT

"Condiţiile de joc erau dificile şi adversarii noştri au făcut tot ce au putut pentru a căştiga. Ne-au făcut viaţa grea, dar cel mai important lucru este că am luat toate cele trei puncte. Ne aşteaptă un nou joc dificil in Romănia, dar europenele sunt tot mai aproape pentru noi după acest succes de la Tirana"

Wesley Sneijder mijlocaş Olanda

Riley a pus capăt jocului mai devreme

Meciul de la Tirana s-a incheiat imediat după ce Van Nistelrooy a marcat golul care i-a adus Olandei cele trei puncte. Chiar dacă mai erau de jucat incă trei minute din totalul celor patru dictate de arbitrul englez Mike Riley, acesta a fluierat sfărşitul intălnirii ca urmare a faptului că o rachetă aruncată din tribune de un suporter albanez a explodat in preajma olandezului Melchiot. Chiar dacă incidentul de la Tirana nu este la fel de grav ca cel petrecut in primăvară, la meciul Danemarca - Suedia, cănd un suporter al gazdelor a intrat pe teren cu intenţia de a-l lovi pe arbitru, este de aşteptat ca UEFA să ia măsuri drastice impotriva federaţiei albaneze. Dacă vor fi găsiţi vinovaţi pentru slabă organizare de forul de la Nyon, albanezii se vor alege cu o suspendare a terenului pentru cel puţin o etapă. In această situaţie, Albania nu va mai putea disputa meciul cu Bulgaria, programat să se desfăşoare la data de 17 octombrie, la Tirana.

Preliminarii CE

Grupa A

Finlanda - Polonia       0-0

Kazahstan - Belgia      2-2 (Biakov ’39, Smakov ’74 - pen. /Geraets ’12, Mirallas ’23)

Portugalia - Serbia 1-1 (Siamo ’11/ Patelici ’88)

Etapa viitoare (12 octombrie):

Belgia - Finlanda, Armenia - Serbia, Azerbaidjan - Portugalia, Polonia - Kazahstan. *"Dubla" dintre Armenia şi Azerbaidjan a fost anulată de UEFA din cauza conflictului dintre cele două ţări.

Grupa B

Ucraina - Italia 1-2 (Şevcenko ’71 / Di Natale ’40, ’77)

Franţa - Scoţia 0-1 (McFadden ’64)

Lituania - Feroe          2-1 (Jankauskas ’8, Danilevicius ’53 /R. Jacobsen ’90)

Etapa viitoare (13 octombrie):

Italia - Georgia, Scoţia - Ucraina, Feroe - Franţa.

Grupa C

Norvegia - Grecia 2-2 (Carew ’15, Riise ’39/ Kyrgiakos ’7, ’29)

Turcia - Ungaria 3-0 (G. Zan ’68, M. Aurelio ’72, Halil Altintop ’90)

7. Moldova     9         5-16   5p

Ungaria - Malta, Grecia - Bosnia, Moldova - Turcia.

Grupa D

Cehia - Irlanda 1-0 (Jankulovski ’15)

Cipru - San Marino     3-0 (Makrides ’15, Aloneftis ’41, ’90)

Slovacia - Ţara Galilor 2-5 (Mintal ’12, ’57/ Eastwood ’22, Bellamy ’34, ’41, Durica ’78 - aut., Davies ’90)

7. San Marino 9         1-43   0p

Slovacia - San Marino, Cipru - Ţara Galilor, Irlanda - Germania.

Grupa E

Anglia - Rusia 3-0 (Owen ’7, ’31, Ferdinand ’84)

Macedonia - Estonia   1-1 (Maznov ’30/ Piiroja ’17)

Andorra - Croaţia       0-6 (Srna ’35, Petrici ’40, ’45, N. Kranjcar ’49, Eduardo ’55, Rakitici ’64)

Grupa F

Danemarca - Liechtenstein      4-0 (Nordstrand ’3, ’36, Laursen ’12, Tomasson ’18)

Islanda - Irlanda de Nord        2-1 (Ar. Bjornsson ’6, Gillespie ’90 - aut. /Healy ’72 - pen.)

Spania - Letonia          2-0 (Xavi ’12, Torres ’84)