Jurnalul.ro Sport RAPID - GLORIA 3-1 / Marian Aliuta la pupitru

RAPID - GLORIA 3-1 / Marian Aliuta la pupitru

25 Sep 2004   •   00:00
RAPID  -  GLORIA 3-1 / Marian Aliuta la pupitru

Dupa o prima repriza in care finetea lui Aliuta - noul idol al Giulestiului - si explozia lui Sabin Ilie au stabilit o diferenta aparent linistitoare, rapidistii au fost nevoiti sa traiasca un final tensionat.

GAFE. In minutul 69, cand publicul batranei arene de langa Podul Grant savura ofensiva totala a Rapidului, portarul Emilian Dolha a iesit din nou la rampa. Goalkeeper-ul gazdelor a scapat incredibil din maini o centrare aparent inofensiva, l-a incurcat si pe Ilyes, venit sa respinga, si i-a permis lui Mandrean sa reintroduca Gloria in meci. Cateva minute mai tarziu, Dolha a salvat un iminent gol egalizator la o patrundere a lui Cornea, care n-a mai gasit insa limpezimea necesara pentru a face 2-2. Desi parea iesit din joc, tot Marian Aliuta a fost omul providential pentru Rapid. Cu un minut inaintea finalului, el l-a gasit cu o pasa sclipitoare pe Daniel Niculae, care si-a razbunat ratarile exasperante de pana atunci si a adus linistea in Giulesti. (Sorin Anghel)

• Apulum - Poli AEK 2-1
    Ov. Maier (’33), Paleacu (’69 - pen/), Nicolita (’18)
  • Rapid - Gloria 3-1
    Aliuta (’30), S. Ilie (’35), D.Niculae (’89)/ Mandrean (’68)

ETAPA A IX -A

• Vineri, 1 octombrie: CFR Cluj - Sportul (ora 15:00, Telesport), FCM Bacau - FC Arges (20:00, National TV).
  • Sambata, 2 octombrie: Otelul - Rapid (15:00, TVR 2), Gloria - Apulum (15:00, Telesport), FC National - Farul (20:15, Antena 1).
  • Duminica, 3 octombrie: FC Brasov - Univ. Craiova (15:00, Telesport), "Poli" AEK Timisoara - Dinamo (19:45, National TV), Steaua - "Poli" Iasi (20:15, TVR 1)