Jurnalul.ro Sport Rapid ratează iar cupele europene!

Rapid ratează iar cupele europene!

de Dragos Stoica    |    02 Mai 2010   •   00:00

Cu un singur punct scos aseară pe teren propriu, 2-2 cu Dinamo, Rapid se vede nevoită să privească la televizor partidele din cupele europene pentru a doua oară consecutiv.

Pentru a rămâne în cursa pentru Europa League, giuleştenii nu aveau decât varianta victoriei, dar începutul meciului le-a aparţinut în totalitate oaspeţilor, care au condus chiar cu 2-0 în minutul 24, după golurile lui Andrei Cristea şi Alexe. Reacţionând imediat, Rapid a egalat în numai 13 minute, beneficiind mai întâi de un autogol al lui Kone provocat de o gafă a lui Curcă, precum şi de reuşita lui Ioniţă. În repriza a doua, aflaţi în superioritate după eliminarea lui Pulhac din finalul primei jumătăţi de meci, elevii lui Ioan Andone au ratat aproape incredibil 3-4 ocazii rarisime, însă tabela a rămas înţepenită.

"Acest egal este ca o victorie pentru noi, atât ne-am dorit"