Jurnalul.ro Sport Record de asistenţă la un meci de FOTBAL din Statele Unite. Motivul: Au jucat Manchester United şi Real Madrid

de Agerpres    |    03 Aug 2014   •   10:29

Echipa engleză Manchester United a învins cu scorul de 3-1 (2-1) formaţia spaniolă Real Madrid, sâmbătă, într-o partidă din cadrul turneului amical Guinness International Champions Cup.

Jocul dintre cele mai puternice două cluburi ale lumii s-a disputat pe arena Michigan Stadium din Ann Arbor (SUA), în faţa a aproximativ 110.000 spectatori (109.318 mai exact), stabilindu-se cu această ocazie nou record de asistenţă pentru un meci de fotbal disputat pe teritoriul Statelor Unite.

Vechiul record fusese stabilit în timpul Jocurilor Olimpice de vară din 1984, desfăşurate la Los Angeles, cu ocazia meciului dintre Franţa şi Brazilia, disputat pe arena Rose Bowl din Pasadena (California) în faţa a 101.799 spectatori.

United a deschis scorul prin Ashley Young (min.21), însă galezul Gareth Bale a restabilit egalitate după doar 6 minute. Acelaşi Young i-a readus pe englezi în avantaj înainte de pauză (min.37). Scorul final al întâlnirii a fost stabilit de mexicanul Javier 'Chicharito' Hernandez, în minutul 80.

Deşi anunţase iniţial că nu îl va utiliza în acest joc pe starul Cristiano Ronaldo, aflat încă în recuperare după o accidentare la genunchi, antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, i-a oferit totuşi şansa atacantului portughez de a evolua în faţa fostei sale formaţii, introducându-l pe teren în finalul reprizei secunde.

Au evoluat următoarele formaţii:

Manchester United: De Gea - Michael Keane, Jones, Jonny Evans (min.46 Tyler Blackett) - Antonio Valencia (min.62 Jesse Lingard), Ander Herrera (min.46 Tom Cleverley), Fletcher, Ashley Young (min.46 Luke Shaw), Juan Mata (min.62 Shinji Kagawa) - Wayne Rooney (min.62 Javier Hernández), Danny Welbeck (min.42, Wilfried Zaha). Antrenor: Louis Van Gaal.

Real Madrid: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa (min.74, Cristiano Ronaldo), Pepe, Sergio Ramos, Nacho - Illarramendi, Xabi Alonso (min.56 Raúl de Tomas), Luka Modric - Dani Carbajal, Isco, Gareth Bale. Antrenor: Carlo Ancelotti.