Jurnalul.ro Sport Sahtior s-a dezlantuit

Sahtior s-a dezlantuit

21 Oct 2004   •   00:00

Echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu a obtinut primele puncte in aceasta editie a Ligii Campionilor, dupa victoria categorica in fata lui Celtic Glasgow.

IONUT PADURARU

BUCURIE. Brazilianul Matuzalem celebreaza "dubla" din partida cu Celtic Glasgow
Mircea Lucescu a mizat din nou pe romani, trimitandu-i pe teren inca din primul minut pe Barcauan, Rat, Stoican si Marica, desi ultimii doi erau incerti, din cauza unei raceli. De fapt, Marica nu s-a evidentiat decat in primele minute, fiind inlocuit la pauza cu Duljaj. Victoria lui Sahtior a venit pe mana brazilienilor Matuzalem si Brandao, autorii golurilor care mai mentin sansele de calificare in optimile Ligii Campionilor. In celalalt meci din grupa F, AC Milan a provocat Barcelonei prima infrangere din acest sezon.

SOC. Un alt roman care a jucat aseara in Liga Campionilor a fost Dumitru Mitu, titular in partida pe care Panathinaikos Atena a terminat-o la egalitate, 2-2, cu Arsenal. Socul serii s-a produs la Valencia, unde echipa gazda a fost spulberata de Inter Milano.

AJUTOR

Mircea Lucescu ii intinde o mana de ajutor lui Adrian Mutu, tehnicianul roman intentionand sa-l convinga pe patronul lui Sahtior, Rinat Ahmetov, sa-l cumpere pe atacant. Tranzactia are mari sanse sa se realizeze, mai ales ca Ahmetov este foarte bun prieten cu Roman Abramovici.