Jurnalul.ro Sport Salvaţi de Vali Badea la mustaţă

Salvaţi de Vali Badea la mustaţă

de Dragos Stoica    |    24 Noi 2009   •   00:00
Sursa foto: Gazeta Sporturilor/Gazeta Sporturilor/Intact Images

Oltenii au suferit cumplit ieri contra elevilor lui Gigi Mulţescu, marcând golul victoriei cu numai patru minute înainte de final. Privită iniţial ca o formalitate, partida dintre Universitatea şi Ceahlăul părea să curgă firesc după ce gazdele deschiseseră scorul la doar două minute de la fluierul de început. Mihai Costea a dezgheţat însă tabela pentru un meci căruia i-a lipsit puţin să fie unul de coşmar pentru olteni, oaspeţii trăgând primul glonţ în minutul 10, când au egalat prin Bădescu. Până la pauză, craiovenii aveau să se îmbete din nou cu apă rece. După Mihai, a venit a rândul celuilalt Costea să înscrie, Florin consolidându-şi poziţia din fruntea clasamentului golgeterilor.

Cea de-a doua parte a adus de la cabine echipe diferite. Mai temătoare la început, Ceahlăul a dominat, iar Cebotaru a aruncat pentru 2-2 printr-o execuţie de excepţie din şase metri. Pe val, nemţenii au năvălit spre poarta lui Lung jr, trecându-şi în cont o bară, dar şi un gol, anulat la limita limitelor pentru o poziţie de ofsaid depistabilă doar la analiza laser. Izbăvirea craiovenilor avea să vină totuşi cu patru minute înainte de final, când Vali Badea, introdus la jumătatea reprizei, avea să reia în poartă cu capul, după ce tot el ratase incredibil cu puţin înainte. Până la urmă, punctele au rămas în Bănie, Neagoe îşi păstrează postul, dar oltenii au trăit periculos.