Jurnalul.ro Sport Sporturi 7 echipaje românești calificate în finalele Mondialelor de Canotaj de la Racice

7 echipaje românești calificate în finalele Mondialelor de Canotaj de la Racice

22 Sep 2022   •   15:20
Sursa foto: Federatia Română de Canotaj

la finalele Mondialelor de Canotaj de la Racice, Cehia, s-au calificat 7 echipaje românești. Este vorba despre 4 feminine și 3 masculine, printre care și cea feminină de 8+1 rame.

Ionela Cozmiuc, schif simplu categorie uşoară, a câştigat prima semifinală cu timpul de 7min42sec07/100,urmată de olandeza Martine Veldhuis şi de sud-africana Kirten Mccann.

Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu, dublu rame fără cârmaci, a câștigat cu timpul de 7min11sec04/10, urmată de Olanda şi de Croaţia.

Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, dublu rame fără cârmaci, au ocupat locul doi în prima semifinală, cu timpul de 6min28sec94/100, fdevansaţi de Marea Britanie și urmați de Noua Zeelandă.

Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Magdalena Rusu şi Roxana Anghel, patru rame fără cârmaci, s-a clasat pe locul doi cu timpul de 6min46sec14/100, devansată de Olanda și urmată de Australia.

Mihăiţă Ţigănescu/Mugurel Semciuc/Ştefan Berariu/Forin Lehaci, patru rame fără cârmaci, a ocupat locul secund îcu timpul de 6min03sec06/100, fiind devansat de Olanda și urmat de Elveţia.

(Mihai Chiruţă/Ciprian Tudosă/Ioan Prundeanu/Marian Enache,  patru vâsle a ocupat locul doi cu timpul de 5min49sec85/100, fiind întrecut de Polonia și urmat de Olanda.

Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu şi Victoria Ştefania Petreanu,  8+1,  s-a calificat de marţi în finală.

România participă la Mondialele de la Racice cu 11 ambarcaţiuni şi 35 de sportivi.