Jurnalul.ro Sport Sporturi O nouă victorie pentru CSM București. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 de goluri în Liga Campionilor

de Razvan Voiculescu    |    22 Ian 2023   •   16:41

CSM București a învins Bietigheim cu scorul de 27-25, în runda a 12-a din grupa A din EHF Champions League. “Tigroaicele” sunt deja calificate în sferturile de finală ale competiției.

În partea secundă, Bietigheim a avut 18-16 şi 19-17, apoi CSM a avut 23-21, dar gazdele au egalat, 23-23 (55). ''Tigroaicele'' au marcat patru goluri consecutive şi au tranşat soarta partidei, câştigând cu 27-25.

Pentru CSM au înscris Malin Larsen Aune 6 goluri, Cristina Neagu 5, Grace Zaadi Deuna 4, Elizabeth Omoregie 3, Crina Pintea 3, Ema Alivodic 3, Emilie Hegh Arntzen (care a primit cartonaş roşu în prima repriză) 1, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1.

Marie Davidsen a apărat 8 aruncări (32%), iar Evelina Eriksson a avut 4 intervenţii (44,44%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Kim Naidzinavicius 5, Kelly Dulfer 5, Trine Jensen Oestergaard (viitoarea jucătoare a CSM-ului) 4, Julia Maidhof 3, Inger Smits 3, Xenia Smits 2, Kaba Gassama Cissokho 1, Karolina Kudlacz-Gloc 1, Veronika Mala 1.

Melinda Szikora a apărat 12 aruncări (30,77%).

Cristina Neagu a înscris golul 1000 în Liga Campionilor la finalul partidei cu Bietigheim. A devenit a treia jucătoare care depășește această bornă, după Jovanka Radicevic și Anita Gorbicz. Neagu este şi golghetera la zi a acestui sezon în Liga Campionilor, cu 90 de goluri.

Cu două etape înainte de finalul fazei grupelor, CSM București are 21 de puncte și este pe primul loc. Kristiansand are 19 puncte, fiind pe locul 2, iar Odense este pe 3, cu 14 puncte.