Jurnalul.ro Sport Sporturi Gimnastică. Echipa de junioare a României, medaliată cu argint în Italia

Gimnastică. Echipa de junioare a României, medaliată cu argint în Italia

22 Mar 2014   •   18:45

Echipa de junioare a României, avându-le în componenţă pe Laura Jurcă, Andra Butuc, Ştefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica şi Andreea Iridon, a câştigat, sâmbătă, cu 212,900 puncte, medalia de argint la Trofeul Jesolo, competiţie de gimnastică ce se desfăşoară la Treviso (Italia).

Medalia de aur a revenit echipei Statelor Unite, cu 228 puncte. Pe locul 3 s-a clasat Italia, cu 211,400 puncte.

La individual compus, pe primul loc s-a clasat gimnasta americană Key Bailie, cu 58,250 puncte. Dintre gimnastele românce, cel mai bun loc a fost ocupat de Laura Jurcă, a 4-a, cu 55,500 puncte.

La acest turneu, care continuă şi duminică şi la care participă sportive senioare şi junioare din România, SUA, Japonia, Australia şi Italia, ţara noastră va fi reprezentată la senioare de Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă.