Jurnalul.ro Sport Sporturi Fără rival: Africa de Sud a câștigat pentru a patra oară Cupa Mondială de Rugby

Fără rival: Africa de Sud a câștigat pentru a patra oară Cupa Mondială de Rugby

de Redacția Jurnalul    |    29 Oct 2023   •   09:17

Africa de Sud și-a adjudecat al patrulea titlu la Cupa Mondială de Rugby, după ce a învins, scor 12-11, Noua Zeelandă, în finala competiției, desfășurată la Paris.

După această victorie, Africa de Sud a câștigat jumătate din cele opt turnee la care a participat. Africa de Sud a fost absentă de la primele două ediții din cauza restricțiilor impuse ca reacție la guvernul de apartheid al țării, scrie BBC.

„Incredibil! Mă sufoc, este o realizare uimitoare”, a spus, după victorie, fostul căpitan al Africii de Sud, Bobby Skinstad, la la BBC Radio 5 Live.

Finala Cupei Mondială de Rugby s-a disputat pe Stade de France, în fața a peste 80.000 de spectatori.