Jurnalul.ro Sport Sporturi Învingătoare surpriză la Transylvania Open. A venit din calificări și a câștigat trofeul

16 Oct 2022   •   21:26

Turneul de tenis feminin Transylvania Open, de la Cluj, s-a încheiat duminică seara cu victoria jucătoarei ruse de 24 de ani Anna Blinkova, care înainte de acest turneu ocupa locul 138 în clasamentul mondial. Ea s-a impus în finală în fața italiencei Jasmine Paolini (78 WTA).

La capătul unui turneu apreciat de participante ca unul bine organizat, Anna Blinkova a câștigat primul ei turneu WTA din carieră, învingând în 3 seturi, cu 6-2, 3-6, 6-2.

Anna Blinkova a venit din calificări, unde a trecut de două tururi, înainte de a elimina pe tabloul principal pe compatrioatele Zakharova (în primul tur) și Potapova (în semifinală), precum și pe chineza Wang și ucraineana Kalinina.

După câștigarea acestei finale, Blinkova va avansa 58 de locuri, până pe locul 80, începând de luni. Ea va primi totodată și un premiu de 33.200 euro.

Paolini va fi recompensată cu 19.750 de euro și 180 de puncte, datorită cărora va urca 10 locuri în clasament.