Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu a ajuns în optimile de finală ale turnelui de tenis Poland Open

Irina Begu a ajuns în optimile de finală ale turnelui de tenis Poland Open

20 Iul 2021   •   16:00

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (81 WTA) a trecut în turul secund al turneului de tenis feminin Poland Open, de la Gdynia. Favorită numărul 3, Begu a învins-o în primul tur pe belgianca Ysaline Bonaventure (127 WTA).

Irina Begu s-a impus categoric, într-o oră și 14 minute, după două seturi, cu scorul de 6-1, 6-3.

Jocul jucătoarei române nu a excelat în mod deosebit, ea profitând în special de numărul mare de greșeli neforțate ale adversarei, reușind să se concentreze în momentele cheie, când a fost pusă în situația de a salva 5 mingi de break ale adversarei.

Begu a servit bine, cu 4 ași și cu un procentaj de 66 la sută pe primul serviciu. Punctul forte a părut să fie returul, unde românca a reușit să câștige jumătate din punctele pe serviciul lui Bonaventure.

Irina Begu se va confrunta în optimile de finală cu câștigătoarea partidei dintre poloneza Katarzyna Kawa (143 WTA) și croata Tereza Mrdeza (223 WTA).

Pentru calificarea în turul secund, Irina Begu va fi recompensată cu 4.000 euro și 30 puncte WTA.