Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu, în turul secund la Roma. Va întâlni una dintre favorite

Irina Begu, în turul secund la Roma. Va întâlni una dintre favorite

15 Sep 2020   •   18:48

Irina Begu (77 WTA) a invins-o pe italianca Elisabetta Cocciaretto (locul 128 WTA), beneficiara a unui wild card, cu scorul de 6-2 6-2 și s-a calificat în turul al doilea al turneului Masters 1000 de la Roma, dotat cu premii totale de 1.692.169 euro.

Meciul a fost fără emoții pentru româncă care a reușit să ia câte două breakuri în fiecare set. Partida a durat o ora si 24 de minute.

Irina Begu, venită din calificări, o va întâlni în turul al doilea pe britanica Johanna Konta (13 WTA), cap de serie numarul 7, care a fost direct acceptată în această manșă.

Românca și-a asigurat un premiu de 13.745 de euro și 90 de puncte WTA.