Jurnalul.ro Sport Sporturi Jaqueline Cristian o învinge pe favorita locală și e în sferturi de finală la Palermo

de Redacția Jurnalul    |    19 Iul 2024   •   00:03

Într-unul din ultimele turnee de tenis pe zgură din această vară, jucătoarea română Jaqueline Cristian a reușit joi seara să obțină calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Palermo. Ea a învins-o în turul doi pe Lucia Bronzetti, în două seturi.

În ciuda scorului clar, 6-3, 6-2, partida a fost una deosebit de disputată, durând o oră și 46 de minute. Cristian (66 WTA), favorita numărul 7 a turneului, a început slab, cu un break cedat, dar recuperat repede, într-un game 4 în care a avut 5 mingi de break.

De la 0-2, Cristian a venit la 4-2, apoi 6-3, pentru a câștiga primul set după 53 de minute.

În setul secund, Cristian a câștigat de trei ori pe serviciul adversarei, și a închis meciul după alte 53 de minute.

În sferturile de finală, Cristian o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Qinwen Zheng, favorita principală, și Petra Martic.