Jurnalul.ro Sport Sporturi Loredana Toma, TREI MEDALII la Campionatele Europene de haltere de la Tel Aviv

Loredana Toma, TREI MEDALII la Campionatele Europene de haltere de la Tel Aviv

07 Apr 2014   •   21:42

Sportiva română Loredana Toma a cucerit trei medalii, luni, în limitele categoriei 58 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Tel Aviv (Israel).

Toma a terminat a doua la total, cu 211 kg, după rusoaica Elena Şadrina, 212 kg, dar înaintea britanicei Zoe Smith, 204 kg. La stilul smuls, Loredana Toma, cu 96 kg, a fost devansată de Şadrina, 97 kg, locul trei revenind altei rusoaice, Maria Lubina, 91 kg. La stilul aruncat, Toma a ridicat tot 115 kg, ca şi Şadrina, dar a ratat aurul din cauza faptului că a atârnat mai greu la cântar (57,42 kg, faţă de 57,26 kg). A treia a fost Smith, cu 114 kg.

La masculin, în limitele categoriei 69 kg, românul Florin Bejenariu a ocupat locul al patrulea la smuls, cu 142 kg, devansat de rusul Oleg Chen, 151 kg, moldoveanul Serghei Cechir, 143 kg, şi un alt rus, Feliks Halibekov, 143 kg. La aruncat, victoria a revenit lui Chen, cu 176 kg, urmat în clasament de armeanul Vanik Avetisian, 175 kg, şi de Cechir, 172 kg, în timp ce Bejenariu s-a clasat pe 5, cu 169 kg. Bejenariu a încheiat pe cinci şi la total, cu 311 kg, aurul fiind adjudecat de Chen, 327 kg, argintul de Avetisian, 315 kg, iar bronzul de Cechir, 315 kg.

România mai avea două medalii la această ediţie a Europenelor, ambele de aur, cucerite de Florin Croitoru (cat. 56 kg), la smuls şi total.