Jurnalul.ro Sport Sporturi Miami Open 2016. Monica Niculescu, calificată în optimi

Miami Open 2016. Monica Niculescu, calificată în optimi

27 Mar 2016   •   22:37

Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Miami, după ce a învins-o în două seturi pe reprezentanta gazdelor, CoCo Vandeweghe.

Niculescu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 42 de minute. Partida a fost ]ntreruptă însă aproximativ 15 minute, în setul doi, la 1-0 pentru Monica, din cauza unei accidentări a americancei.

În turul următor, Monica Niculescu va juca împotriva câștigătoarei dintre Jo Konta și Elena Vesnina.

Calificarea în optimi este recompensată la Miami Open cu 67.590 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.