Jurnalul.ro Sport Sporturi Neagu, jucătoarea lumii

Neagu, jucătoarea lumii

13 Ian 2011   •   21:38

146425-intact-imagesgazeta-sporturilorandrei-moise20100226191858067.jpgFederaţia Internaţională de Handbal (IHF) a anunţat ieri, la conferinţa de presă oficială a Campionatului Mondial masculin din Suedia, de la Göteborg, că cei mai buni handbalişti ai anului 2010 au fost desemnaţi Cristina Neagu (România), la feminin, şi Filip Jicha (Cehia). Cristina Neagu, componentă a campioanei Oltchim Râmnicu-Vâlcea, a cucerit trofeul, cu 25% din voturile exprimate.

Pe poziţiile următoare s-au cla­sat Katrine Lunde Ha­raldsen (23%, Gyor ETO), Bojana Popovici (19% din voturi, Buducnost Podgo­rica), Grit Jurack (17%, Viborg HK). „Este o onoare pentru handbalul femi­nin românesc să aibă o jucătoare unanim apreciată. Sper ca această dis­tinc­ţie să influenţeze doar pozitiv exprimarea în ansamblu a echipei Ro­mâ­niei” a declarat preşedintele FR Hand­bal, Cristian Gaţu. În 9 ia­nua­rie, Cristina Neagu a primit la Pa­ris şi premiul pentru „cea mai bună tânără jucătoare”, la puţin timp după ce România a cucerit medalia de bronz la Campionatul European, com­peti­ţie la finalul căreia românca a câştigat titlul de golgeter (53 de go­luri), a fost cea mai bună pasatoare (34 de pase decisive) şi a fost aleasă în echipa ideală a turneului, pe postul de inter stânga. Câştigătorii din 2010 vor fi premiaţi la finalul Cam­pi­o­­natului Mondial din Suedia, la Mal­mo, data exactă urmând a fi anunţată de IHF.