Jurnalul.ro Sport Sporturi Roma 2015. O noua CALIFICARE de senzaţie pentru Irina Begu

Roma 2015. O noua CALIFICARE de senzaţie pentru Irina Begu

13 Mai 2015   •   19:52
Sursa foto: Keith DeLong

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reuşit o victorie de senzaţie, 6-3, 6-3 cu germanca Angelique Kerber, miercuri, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari.

Begu (31 WTA) s-a alăturat astfel Simonei Halep, a doua favorită, şi Alexandrei Dulgheru, care s-au calificat şi ele, miercuri, în optimile de finală la Foro Italico.

Irina s-a impus în faţa favoritei numărul 9 într-o oră şi 23 de minute şi şi-a asigurat 22.800 euro şi 105 puncte WTA.

Begu şi numărul 11 mondial (27 ani) s-au confruntat până acum de patru ori, iar scorul este egal, 2-2: Kerber a învins în primul meci, în 2013, în turul al doilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-2, Irina s-a impus în primul anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 0-6, 6-1, dar Kerber a câştigat la Charleston, cu 7-6 (3), 7-6 (4) în sferturi, luna trecută.

La Roma, Irina a început cu un break, dar Kerber a întors scorul (2-1). La scorul de 3-3, Begu a reuşit un break, apoi s-a desprins la 5-3, încheind setul cu 6-3.

În manşa secundă, tot Irina a câştigat primul ghem, jocul a fost echilibrat în continuare, chiar dacă fiecare jucătoare a reuşit să câştige pe serviciul adversarei. La 3-3, românca a salvat trei mingi de break, iar apoi a făcut 5-3, încheind setul cu 6-3.

În optimi, Irina Begu o va înfrunta pe belarusa Victoria Azarenka, fostul lider mondial, care a trecut cu 6-2, 7-6 (2) de daneza Caroline Wozniacki (N. 5). Azarenka, 29 WTA în prezent, s-a impus în toate cele patru meciuri cu Begu: 6-3, 6-2 în 2011 în finală la Marbella, 6-1, 6-3 în 2011 în turul al doilea la Tokyo, 6-1, 3-6, 6-1 în 2012 la Jocurile Olimpice de la Londra şi tot în 2012 în semifinale la Linz, cu 6-2, 6-1.

Simona Halep, a doua favorită a turneului de la Roma, a trecut miercuri de americanca Alison Riske, cu 6-3, 6-0, şi va juca în optimi cu americanca Venus Williams (N. 14), care a dispus cu 6-4, 6-3 de ucraineanca Elina Svitolina.

Alexandra Dulgheru a trecut de cehoaica Lucie Safarova (N. 12), cu 1-6, 6-4, 7-6 (6), şi o va înfrunta în turul următor pe rusoaica Ekaterina Makarova, a opta favorită.