Jurnalul.ro Sport Sporturi SCM Râmnicu Vâlcea leagă șase victorii în Liga Florilor, cu un succes în deplasare la HC Zalău

de Redacția Jurnalul    |    10 Mar 2024   •   23:20

HC Zalău a fost învinsă duminică în etapa a 18-a a Ligii Florilor, la handbal feminin, pe teren propriu, de SCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-33 (16-18). Elevele lui Gheorghe Tadici sunt pe locul 12, loc de baraj, la un singur punct distanță de locurile direct retrogradabile.

Oaspetele au fost în permanență la conducere, cu o primă repriză mai echilibrată, în care gazdele au reușit să se mențină aproape, intrând la pauză cu un deficit de două goluri (16-18).

În partea secundă, oltencele s-au distanțat gol cu gol, ajungând chiar la 7 goluri avans, menținând un avantaj de 5-6 până la final. Meciul s-a încheiat cu scorul de 29-33.

Emilija Lazic a marcat 16 goluri pentru Zalău, în timp ce de la oaspete, cea mai bună marcatoare a fost Nathalie Mari Hagman, cu 8 reușite.

HC Zalău ajunge la trei înfrângeri consecutive și ar putea trece pe loc direct retrogradabil, dacă CS Mioveni, momentan pe locul 13, obține o victorie în meciul de luni, de pe teren propriu cu CS Minaur Baia Mare.

Vâlcea ajunge la 6 victorii consecutive și e pe locul 5, cu 37 de puncte.