Jurnalul.ro Sport Sporturi Serena Williams a câştigat turneul de la Cincinnati

Serena Williams a câştigat turneul de la Cincinnati

18 Aug 2014   •   08:09

Serena Williams, numărul 1 mondial, a câştigat, duminică, turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari, informează AFP. Jucătoarea americană în vârstă de 32 de ani, a învins-o în finală, cu scorul de 6-4, 6-1, pe sportiva din Serbia Ana Ivanovici, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 9.

Acesta este al 62-lea titlu din cariera sportivei americane, al cincilea din acest an.

"Sunt foarte mulţumită că am câştigat în sfârşit la Cincinnati. A fost cu adevărat o săptămână foarte frumoasă pentru mine", a declarat Serena Williams după joc.

Campioana americană speră acum să-şi treacă în palmares şi ultimul turneu de Mare Şlem al anului, Openul Statelor Unite, programat între 25 august şi 8 septembrie la New York, turneu al cărui premiu rezervat câştigătoarei atinge anul acesta valoarea de 3 milioane dolari.