Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, eliminată de la Indian Wells

Simona Halep, eliminată de la Indian Wells

19 Mar 2022   •   07:06

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) a fost eliminată de la Indian Wells. Românca a fost învinsă în semifinale de Iga Swiatek (20 de ani, 4 WTA) cu scorul 6-7 (6), 4-6. Meciul a durat o oră și 49 de minute.

Halep a ratat două mingi de set și i-a permis lui Swiatek să se impună în primul set după o oră de luptă, apoi și-a rupt racheta de nervi. La începutul setului secund au apărut probleme medicale pentru româncă. Simona Halep a suferit o întindere la coapsa piciorului stâng. Românca a continuat să joace, a condus chiar cu 4-2, dar Swiatek a revenit în forță și a câștigat partida.

Pentru calificarea în semifinale, Simona Halep a obținut un cec în valoare de 344.000 de dolari.

Simona Halep, locul 26 la începutul turneului, va urca până pe locul 19 WTA grație parcursului de la Indian Wells.