Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, în optimi la Australian Open!

Simona Halep, în optimi la Australian Open!

18 Ian 2014   •   08:20

Simona Halep, cap de serie nr. 11, s-a calificat în premieră în optimile de finală ale turneului Australian Open, după ce a învins-o pe kazaha Zarina Dias (20 ani, 152 WTA), cu 6-1, 6-4.

Halep (22 ani) a obţinut victoria după un meci care a durat puţin peste o oră. Simona şi-a adjudecat fără probleme primul set, cu 6-1 (28 minute), dar al doilea a fost mult mai echilibrat.

Jucătoarea noastră şi-a asigurat un cec de 135.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA. Halep a egalat şi cea mai bună performanță a sa la un turneu de Mare Şlem, optimi de finală, realizată anul trecut la US Open.

În optimi, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre sârboaica Jelena Jankovic (N. 8) şi japoneza Kurumi Nara, informează Agerpres.ro.