Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, învingătoare în duelul româncelor. Victorie clară în fața Soranei Cîrstea

15 Mar 2022   •   21:38

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) a învins-o pe Sorana Cîrstea (31 de ani, 27 WTA), scor 6-1, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells.

M-am simțit foarte bine aici, e ca acasă, a fost o plăcere să joc în fața fanilor. Joc cel mai bun tenis al meu aici. Nu a fost un meci ușor, e mereu dificil să joci împotriva unei românce, dar am încercat să tratez meciul ca pe unul normal și cred că m-am descurcat destul de bine. M-am simțit încrezătoare pe tot parcursul meciului și am reușit să-l închid în două seturi”, a declarat Simona Halep la sfârșitul meciului.

Simona Halep va juca în faza sferturilor de finală la Indian Wells împotriva câștigătoarei din partida Petra Martic (Croația, 79 WTA) – Ludmilla Samsonova (Rusia, 32 WTA). Românca a câștigat suma de 179.940 dolari, dar și cu 120 de puncte în clasamentul WTA.