Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep obține prima victorie după 778 de zile la turneul WTA din Hong Kong

de Razvan Voiculescu    |    02 Oct 2024   •   16:24
Sursa foto: Simona Halep

Simona Halep (33 de ani, 1130 WTA) a învins-o pe Arina Rodionova (34 de ani, 114 WTA), în primul tur al turneului WTA 125 de la Hong Kong, cu scorul de 6-2 4-6 6-4.

Meciul a durat 2 ore și 8 minute.

Halep a început cu break şi a dominat primul set, adjudecat cu 6-2. În actul secund, Halep a avut o scădere de nivel, iar Rodinova a condus cu 3-0 şi 4-1, Halep a revenit şi a egalat (4-4), dar a cedat pe final de set (4-6). Decisivul a fost foarte disputat, deşi Halep a început cu break, dar jucătoarea de origine rusă a egalat şi a avut apoi avantajul serviciului. Românca a reuşit un break la 3-3, dar imediat şi-a pierdut serviciul. Halep a mai făcut cu break la 4-4, iar apoi a încheiat cu serviciul (6-4).

Simona Halep a reuşit 6 aşi, dar a făcut şi 4 duble greşeli, încheind totuşi cu procentaje mai bune decât adversara la ambele servicii (61,8%-55,6% la punctele făcute cu primul, respectiv 57,1%-37,5% la al doilea).

Acesta a fost primul duel dintre Halep (33 ani), aflată în prezent pe locul 1.130 în lume, şi Rodionova (34 ani, 114 WTA).

Halep nu mai jucase din mai, când era nevoită să abandoneze în primul tur la Trophee Clarins (WTA 125), de la Paris, la 7-5, 2-3 în meciul cu americanca McCartney Kessler.

Aceasta este prima victorie a fostului lider mondial după o pauză de 778 de zile, ultima sa victorie fiind înregistrată pe 17 august 2022, când a învins-o pe Anastasia Potapova la Cincinnati.

Halep şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA, urmând să joace în optimi cu rusoaica Ana Blinkova (26 ani, 78 WTA), campioana din 2023 de la Transylania Open.