Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie senzațională obținută de Sorana Cîrstea. Românca s-a calificat în sferturi la Indian Wells

de Razvan Voiculescu    |    15 Mar 2023   •   06:45

Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) a învins-o pe franțuzoaica Caroline Garcia (29 de ani, 5 WTA), în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5, și s-a calificat în sferturile de finală ale WTA Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari. Meciul a durat două ore și 23 de minute.

„Nu am câștigat niciodată împotriva ei până acum. Știam ca e agresivă, știam că e în formă înseamnă mult pentru mine că am reușit victoria.Am avut un presezon bun, m-am antrenat alături de Thomas Johansson și rezultatele au venit.Le mulțumesc mult fanilor români care au venit azi să mă susțină, a fost extraordinar să îi am alături, cu inimile lor mari," a declarat Sorana Cîrstea la finalul partidei.

Românca a câștigat 184.465 de dolari și 215 puncte în ierarhia WTA la simplu.

Sorana va juca în turul următor cu  invingatoarea partidei dintre Iga Swiatek și Emma Răducanu.