Jurnalul.ro Sport Sporturi TURNEUL CAMPIOANELOR. Kvitova a învins-o pe Şarapova în două seturi, după doar o oră şi 16 minute de joc

23 Oct 2014   •   12:50

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova (N. 3) a învins-o pe rusoaica Maria Şarapova (N..2), cu 6-3, 6-2, joi, într-un meci din Grupa Albă a Turneului Campioanelor, de la Singapore, dotat cu premii totale de 6,5 milioane dolari.

Kvitova, câştigătoarea turneului în 2011, a bifat astfel primul său succes la actuala ediţie a competiţiei, după doar o oră şi 16 minute de joc.

Bilanţul întâlnirilor directe dintre cele două este acum de 6-3 pentru Şarapova, care câştigase ultimele cinci meciuri cu Kvitova, două chiar anul acesta, 7-5, 6-1 în sferturi la Miami şi 6-4, 2-6, 6-3 în finală la Beijing. Cehoaica o învinsese ultima oară pe Şarapova în 2011, la Tokyo.

Dacă Şarapova a pierdut meciul de debut în Grupa Albă (7-6, 6-7, 6-2 pentru Wozniacki), Kvitova a fost învinsă de Radwanska (6-2, 6-3), relatează Agerpres. În alt meci jucat joi, daneza Caroline Wozniacki (N.8) a dispus de poloneza Agnieszka Radwanska (N.6) în două seturi, cu 7-5, 6-3. În clasament, înaintea ultimelor partide, Radwanska - Şarapova şi Wozniacki - Kvitova, pe primul loc în clasament se află Wozniacki, cu două victorii (4-1 la seturi), urmată de Radwanska, o victorie şi o înfrângere (2-2), Kvitova, o victorie şi o înfrângere (2-2), Şarapova, două înfrângeri (1-4).