Jurnalul.ro Sport Sporturi Vettel a câştigat Marele Premiu al Indiei. Pilotul german a devenit pentru a patra oară campion mondial (VIDEO)

27 Oct 2013   •   14:09

Pilotul german Sebastian Vettel (Red Bull) a câștigat matematic al 4-lea său titlu mondial consecutiv în Formula 1, după ce a triumfat duminică în Marele Premiu al Indiei disputat pe circuitul Buddh.

Plecat din pole position, Vettel a controlat cursa și a câștigat a 6-a cursă consecutivă și a 10-a din acest sezon, intrând în clubul select al piloților cu cel puțin 4 titluri mondiale, din care mai fac parte argentinianul Juan Manuel Fangio (5) și germanul Michael Schumacher (7). Vettel, la 26 de ani, este însă cel mai tânăr pilot care cucerește 4 titluri mondiale.

Pilotul german a fost cronometrat pe distanța de 307,249 km cu timpul de 1h31min12sec187/1000, fiind urmat de Nico Rosberg la 29sec832/100 și de Romain Grosjean la 39sec892/1000. Spaniolul Fernando Alonso s-a clasat al 11-lea.

În clasamentul general, când au mai rămas 3 curse de disputat, Vettel conduce cu 322 puncte, urmat de Fernando Alonso 207, Kimi Raikkonen 183, Lewis Hamilton 169, Mark Weber 148, Nico Rosberg 144 etc.

La constructori, Red Bull conduce cu 470 puncte și a câștigat matematic al 4-lea titlu mondial consecutiv, urmată de Mercedes 313, Ferrari 309, Lotus 285, McLaren 93 etc.